"זה מטורף": דיפלומטים זרים בבית משפט

בדיון שהתקיים בביהמ"ש בעניין עתירתו של פעיל השמאל והחרם על ישראל נכחו דיפלומטים ממדינות קנדה, הולנד, האו"ם והאיחוד האירופי.

אלירן אהרון , י"ד בתמוז תשע"ח

הדיון בבית המשפט
הדיון בבית המשפט
צילום: עצמי

בבית המשפט המחוזי בירושלים התקיים היום (רביעי) דיון בעניינו של פעיל ה-BDS עומר שאקיר.

כזכור, משרד הפנים החליט שלא להאריך את תוקף אשרת העבודה של שאקיר לישראל, לאור פעילותו כנגד ישראל ע"י קידום חרם וסנקציות על ישראל ברחבי העולם.

מאחורי שאקיר עומד ארגון Human Rights Watch שמטרת פרסומיו היא גרימת נזקים דיפלומטיים וכלכליים לישראל ולגרום לבידודה בעולם. שאקיר וארגון HRW קראו שוב ושוב לחרם על ישראל ועל עסקים וחברות בישראל.

לאחרונה פג תוקפה של אשרת העבודה של שאקיר בישראל ומשרד הפנים סירב להאריכה. בתגובה הגישו ארגון HRW ושאקיר עתירה מנהלית כנגד משרד הפנים, בה טענו כי שאקיר הינו "חוקר ידוע ומוערך בתחום זכויות האדם" וכי החלטת משרד הפנים לשלול את אשרתו של שאקיר היא "שימוש קיצוני ומסוכן בסמכות בעייתית".

במהלך הדיון נכחו לצידו של שאקיר דיפלומטים זרים ממדינות שונות, ביניהן קנדה והולנד, וכן דיפלומטים מהאו"ם ומהאיחוד האירופי.

בדיון נכח עו"ד נתי רום, מייסד ארגון לב-העולם, הנלחם בחרם העולמי ובתנועת ה- BDS. הארגון מצוי בקשר קרוב עם אזרחים בלמעלה מ- 43 מדינות ברחבי העולם. בצאתו מהדיון שלח עו"ד רום הודעה לתומכי ישראל בה סיפר על הדיון ועל ארגון השמאל הקיצוני HRW:

"יצאתי כרגע מביהמ"ש שבו ארגוני שמאל קיצוניים, הממומנים מכספי המיסים שלכם ומאנשים מכל העולם, מנסה לבטל את החלטת מדינת ישראל לא לחדש את הויזה לבחור ערבי שמחרים את ישראל, מנסה להכפיש אותה, וישראל החליטה בצעד הגיוני לא לחדש לו את הויזה.

ומי מגיע לביהמ"ש? לא רק הכסף שלכם, אלא דיפלומטים מקנדה, מהאיחוד האירופי , מהולנד ומהאו"ם, כדי לייצג אותו ולוודא שהוא מוגן משפטית וללחוץ על ביהמ"ש והממשלה. זה מטורף".

''בביהמ"ש היום נידונה עתירה שהגיש ארגון שמאל כנגד החלטתה של מדינת ישראל למנוע חידושי ויזה ע"פ חוק החרם לעובדים ותיירים שנמצאים כאן ובעצם מחבלים במדינת ישראל ומנסים לפגוע בה. כל מדינה רשאית להחליט מי ייכנס לתחומה. ברור שאף מדינה לא תרשה זאת.

''עצוב לראות את ההשקעה הכספית העצומה שארגונים רדיקליים משקיעים על מנת לעתור ולנסות לפגוע במדינת ישראל ובהחלטה זו, בעידוד של דיפלומטים וכספים בכל רחבי העולם שניתנים ממשלות זרות, כולל דיפלומטים שנמצאים בבתי המשפט ומנסים ללחוץ דה פקטו על מערכת המשפט וממשלת ישראל למנוע את הזכות שלה להגנה עצמית מפני אותו גיס חמישי ומחבלים", אמר עו"ד רום.