הפגנות בעד הגירה ביותר מ-700 מקומות

עשרות אלפים צעדו בארה"ב בדרישה שלא להפריד ילדי מסתננים מהוריהם בגבול עם מקסיקו.

גיא כהן , י"ז בתמוז תשע"ח

מפגינים ליד הבית הלבן
מפגינים ליד הבית הלבן
צילום: רויטרס

עשרות אלפים צעדו בארה"ב בשבת, ביותר מ-700 מוקדים מניו יורק ועד לוס אנג'לס, בדרישה שלא להפריד ילדי מסתננים מהוריהם בגבול עם מקסיקו.

הדרישה – ביחד עם העובדה שהחקיקה והפסיקות הקיימות לא מאפשרות להחזיק את ילדיהם של המסתננים במתקני מעצר במשך יותר מ-20 יום – פירושה שכל מסתנן שנכנס לארה"ב ביחד עם ילדו, ישוחרר בתוך תחומי ארה"ב, וזאת כדי לא להפריד בינו לבין הילד. הממשל בראשות דונלד טראמפ מתריע כי מצב שכזה רק יחריף את בעיית ההסתננות, משום שיבטל כליל את ההרתעה מפני ניסיונות לחדור לארה"ב בצורה לא חוקית..

כל זה לא הפריע למפגינים לצעוד תחת הסיסמה "משפחות צריכות להישאר ביחד", במאות מוקדי ההפגנות. המפגינים שצעדו בניו יורק קראו בקצב: "להפסיק את המעצרים!". בטקסס, מפגינים צעדו לכיוון גשר פסו דל נורטה, המוביל לעיר חוארז שבמקסיקו.

אלפים נופפו גם בשלטים עליהם נכתב, "לי אכפת; לך גם?". המדובר בתגובה לכיתוב על מעיל אותו לבשה אשת הנשיא, מלניה טראמפ, לפני כמה ימים, בעת שביקרה ילדי מהגרים. על המעיל נכתב מאחור – "לי לא אכפת, לך כן?". טראמפ ככל הנראה לא היתה מודעת לכיתוב על המעיל – או שלא חשבה שהוא עלול לשמש כדי להביך אותה.

בימים האחרונים גוברות הקריאות בתוך המפלגה הדמוקרטית לבטל את סוכנות אכיפת ההגירה ICE, שנוסדה לאחר פיגועי 11 בספטמבר. עמדה זו נתפסת כקיצונית ומשקפת לדעת רבים את המעבר שמאלה של המפלגה.