פרסום ראשון
צה''ל יפסיק לחלק גז מדמיע לחיילים

התרסיס נועד לסייע לחיילים לנטרל מחבלים, אולם בצה''ל הגיעו למסקנה שמדובר באמצעי לא יעיל דיו, ושימוש לא נכון עלול להיות מסוכן.

עדו בן פורת , י"ט בתמוז תשע"ח

תרסיסי גז מדמיע צבאיים
תרסיסי גז מדמיע צבאיים
צילום: דובר צה"ל

ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה''ל, האלוף איציק תורג'מן, הורה ליחידת ''מיטב'' (הבקו''ם) להפסיק לחלק תרסיסי גז מדמיע לחיילים המתגייסים לצה''ל.

הפקודה המחייבת כל חייל - גבר או אישה - לשאת תרסיס גז מדמיע, נכנסה לתוקפה בחודש ינואר 2017 ומאז כל חייל שאינו נושא נשק היה חייב לשאת עמו את התרסיס שנועד להגנה עצמית.

לערוץ 7 נודע כי לאחרונה החליט ראש אט''ל על הפסקת חלוקת תרסיסי הגז המדמיע לחיילים, לאור בחינה מחודשת שהעלתה כי האמצעי לא הוכח כיעיל דיו ועשוי להוות סיכון עקב שימוש לא נכון או חשיפה לחום.

תרסיס הגז המדמיע נועד לסייע לחיילים לנטרל מחבלים באם הם נקלעים לפיגוע טרור או נתקלים במחבל בצעמם. חיילים קרביים המחזיקים בנשק יכולים להשתמש בנשק אולם חיילים עורפיים, ''ג'ובניקים'', יכלו לעשות שימוש בתרסיס.

כעת, כאמור, הבינו בצה''ל שמדובר באמצעי הגנה לא יעיל דיו ועלול להוות סיכון עקב שימוש לא נכון. בצה''ל אישרו את הפרטים ומסרו כי טרם נקבע תאריך סופי לביטול הפקודה לנשיאת הגז המדמיע. חיילות צה''ל עדיין מחויבות לשאת עימן את התרסיס בכל עת.

תגובת דובר צה״ל: ״חלוקת תרסיסי גז מדמיע לחיילים תופסק לאור בחינה מחודשת שהעלתה כי האמצעי לא הוכח כיעיל דיו ועשוי להוות סיכון עקב שימוש לא נכון או חשיפה לחום. טרם נקבע תאריך לביטול הפקודה לנשיאת הגז המדמיע״.