השר אריאל עלה להר הבית

שר החקלאות הוא ככל הנראה חבר הכנסת הראשון המנצל את שינוי המדיניות בעניין עליית חברי הכנסת להר הבית.

חזקי ברוך , כ"ה בתמוז תשע"ח

השר אריאל בהר הבית. הבוקר
השר אריאל בהר הבית. הבוקר
צילום: אליסף אופן

שר החקלאות אורי אריאל עלה הבוקר (ראשון) להר הבית, לקראת צום תשעה באב שיחול בעוד שבועיים, והצטרף לקבוצת העולים היהודים הראשונה שנכנסה הבוקר להר.

"אנחנו מקווים ומתפללים שתשעה באב יהיה יום שמחה כפי שהנביא אומר, שיבנה בית המקדש ונוכל להקריב את כל הקרבנות שעליהם קראנו השבוע בפרשת פנחס. ברכת כהן על כל העולים להר", אמר השר אריאל ליהודים שעלו יחד עמו להר.

השר אריאל, שנהג בעבר לעלות להר הבית לעתים תכופות, הוא ככל הנראה חבר הכנסת הראשון שעולה להר הבית לאחר שינוי מדיניות ראש הממשלה בנושא, עליה דווח בשבוע שעבר.

לאחר שראש הממשלה נתן בשבוע שעבר הסכמה עקרונית לחידוש עליות חברי הכנסת להר הבית, פרסם בסוף השבוע קצין הכנסת יוסף גריף מסמך הנחיות לח"כים המבקשים לעלות להר.

בין התנאים שבמסמך, שגובש לבקשת יו"ר הכנסת, נקבע כי על חבר כנסת המעוניין לעלות להר יהיה להעביר 24 שעות לפני הביקור מכתב בקשה לקצין הכנסת ובו מפורטים תאריך ושעת הביקור המבוקש.

קצין הכנסת יתאם את עליית הח"כים עם המשטרה, והמפכ"ל או מפקד מחוז ירושלים יאשרו כל ביקור באופן ספציפי על פי הערכת המצב.

חברי כנסת יהודים שיבקשו לעלות יוגבלו לשעות עליית היהודים להר ולכללים החלים על מבקרים לא מוסלמים המבקרים בהר הבית. חברי כנסת מוסלמים יורשו לעלות להר רק דרך שער השבטים ורק החל מחצי שעה לאחר תום שעות הביקור של יהודים במתחם ההר.

לא תתאפשר לח"כים נשיאת נאומים על ההר, מתן ראיונות לתקשורת או פגישות במשרדי הווקף על ההר. כמו כן המשטרה תהיה רשאית לקבוע תנאים נוספים לביקורי הח"כים לצורך שמירה על שלום הביקור וביטחונו.

יו"ר הכנסת אדלשטיין הדגיש בשיחתו עם גריף, "כמי שתמך מאז ומעולם במתן אפשרות לחברי הכנסת לעלות להר הבית, עלינו ליישם החלטה זו בהקדם האפשרי. חברי כנסת, ככל אזרח מאזרחי ישראל, זכאים לבקר בהר הבית ובמקומות הקדושים. אני קורא לכלל חברי הכנסת לפעול בהתאם להוראות ולהימנע מפרובוקציות מיותרות".