הסכין נשברה, כמה יקבל המחבל?

במהלך המשפט זוכה המחבל מניסיון לרצח והורשע רק בגרימת חבלה, כיוון שהסכין נשברה במהלך הדקירה. בשבוע הבא גזר דינו.

אלירן אהרון , כ"ט בתמוז תשע"ח

נירית זמורה ובעלה בבית הדין בצאי היום
נירית זמורה ובעלה בבית הדין בצאי היום
צילום: חזקי ברוך

גזר דינו של המחבל חמזה פאיז שדקר בגוש עציון את נירית זמורה יינתן ביום שני הקרוב בבית משפט הצבאי במחנה עופר.

המחבל הגיע אליה בריצה כשבידו סכין ודקר אותה במגרש המכוניות במקום תוך שקרא קריאות "אללה אכבר". זמורה נפצעה קשה ופונתה לבית החולים.

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו שמלווה את המשפחה מסר "אנו מצפים למתן עונש מרבי לטרוריסט של לפחות 20 שנה, בדגש על חוק הטרור שחל בישראל אשר קובע ענישה מוגברת על עבירות של טרוריסטים".

נזכיר כי במהלך המשפט זוכה המחבל מניסיון לרצח והורשע רק בגרימת חבלה, כיוון שהסכין נשברה במהלך הדקירה ולפי השופטים לא ניתן להוכיח שכוונת המחבל הייתה לרצוח.

שופטי בית המשפט הצבאי, סא"ל צבי היילברון, סא"ל אתי אדר ורס"ן חיים בלילטי, שהרשיעו את המחבל לפני כחודשיים פסקו שלא ניתן לקבוע כי דקר את זמורה על מנת להורגה, וייתכן שהתכוון רק לפצוע אותה.

"מדובר בדקירה יחידה. נדירים המקרים שבהם הרשיע בית המשפט נאשם בעבירת רצח או ניסיון לרצח בגין דקירת סכין אחת, אף אם הביאה למותו של הקורבן. הטעם לכך נעוץ בקושי לקבוע קיומה של כוונה להמית כאשר מדובר במעשה דקירה אחד. עקב שבירת הקת לא היה ביכולתו של הנאשם לשוב ולדקור את המתלוננת פעמים נוספות", כתבו.

בסיכום הדברים כתבו השופטים: "גם בעת ביצוע עבירת דקירה על רקע לאומני יש להצביע על קיומה של כוונה להמית, ומשעה שמתעורר ספק אם עניין לנו בכוונה להמית דווקא או בכוונה לגרום לחבלה - פועל הוא לטובת הנאשם. כך נהגנו במקרה זה".

נציין כי במסגרת ההליך הוגש תחשיב של הנזק אותו גרם המחבל לזמורה, על סך כחמישה מליון ש"ח. התחשיב כולל חישוב של פגיעה בה, כאב וסבל ופיצוי עונשי.