אבי גבאי: מזהיר ממלחמה

"התנהלות הקבינט והממשלה, שכל הזמן משחקים לידיים של החמאס ולא מקבלים החלטות כבר ארבע שנים - תוביל למלחמה", טען גבאי.

חזקי ברוך , ד' באב תשע"ח

אבי גבאי
אבי גבאי
צילום: הלל מאיר/TPSטוען....

יו"ר העבודה והמחנה הציוני, אבי גבאי, הזהיר בפתח ישיבת הסיעה בכנסת מפני מלחמה זאת בעקבות ההסלמה בדרום והתנהלותה של הממשלה.

"אני רוצה להתחיל באזהרה: התנהלות הקבינט תוביל למלחמה. מלחמה שאיש לא רוצה בה", אמר גבאי, "הדיווחים וההדלפות לתקשורת ביממה האחרונה עושים דז'ה וו. כך התחילה מלחמת עזה 2014, צוק איתן. מלחמה שנתניהו לא ידע לנהל.

בלתי נתפש שחברי קבינט וראש הממשלה יושבים בישיבות קבינט ושוקלים רק שיקולים פוליטיים, אלקטורליים ותקשורתיים. ביטחון האזרחים זה לא העניין שלהם. הם גם לא ממש טורחים לבקר את האזרחים שחיים שם.

אני קורא ומזהיר מכאן את אזרחי המדינה, את ההורים של החיילים והחיילות שלנו – שימו לב! האנשים הלא אחראים האלה יובילו אותם למלחמה שאיש לא רוצה ולא צריך, והכל בשם התחרות על המשבצת הימנית בין בנט ליברמן ונתניהו", אמר.

"לצערנו מערכת הביטחון היא היחידה ששוקלת שיקולים ביטחוניים ולכן גם מדליפים נגדה ונגד הרמטכ"ל. ואחרי שמדליפים נגדו שולחים את הטרולים שלהם להציג אותו כרכרוכי. את האיש שאחראי לאסטרטגיית הדאחיה אותו אתם מציגים כמי שלא רוצה להפעיל כוח? להתנצח עם הרמטכ"ל בשביל כותרת? להדליף לתקשורת? אין גבולות, אין קווים אדומים. וגם מלחמה מיותרת היא לא קו אדום עבורם", אמר יו"ר המחנה הציוני.

"הממשלה הזאת כל הזמן משחקת לידיים של החמאס. נותנת לחמאס ליזום ולהוביל אותנו לאן שמתחשק לו. קבינט שלא מקבל החלטות כבר ארבע שנים יוצר ואקום וריק. כשישראל לא יוזמת החמאס יוזם".

גבאי תקף את התנהלותו של ראש הממשלה, "נאבקנו בשמם של אזרחי העוטף ששאלו אותנו למה רק אנחנו באים, למה ראש הממשלה לא מגיע? ידענו שהמאבק הקטן הזה יצליח כי אנחנו מכירים את ראש הממשלה. הוא לחיץ.

לצערי, אין בביקור החשאי הזה ערכים או הבנה שהוא טעה כשבחר שלא לרדת לשם במשך יותר ממאה ימים. הוא פשוט איפס את הסטופר של הלחץ הציבורי ועכשיו יחזור לדבר אלינו מהסלון בבלפור. לו היו לו ערכים, הוא היה מתנצל בפני התושבים, מסביר מדוע לא הגיע כל כך הרבה זמן.

לו היו לו ערכים הוא היה פוגש ומשוחח עם התושבים. שומע את ההורים המפוחדים, את הילדים, את תושבי קיבוץ דורות שנמצא 7.2 ק"מ מעזה. חיים כמעט ללא ממדים או מיגוניות, אבל עם אזעקות צבע אדום. ובגלל שהם רחוקים במאתיים מטר ממה שהמדינה הגדירה – אף אחד לא סופר אותם.

לו היו לו ערכים, נתניהו היה שומע שהממשלה שלו הוציאה אותם לפני מספר חודשים ממפת אזורי העדיפות הלאומית. את מי הכניסו במקום כולם יודעים. את מי שסמוטריץ' החליט להכניס. לו היו לו ערכים הוא היה הולך לראות בעיניים את השדות השרופים – שדות בסדר גודל של באר שבע. על אזלת היד, על הפוליטיקה במקום הביטחון, על הניתוק מאזרחי המדינה. על זה צריך ללכת לבחירות".