האיחוד האירופי נגד ארדן

שרת החוץ של האיחוד האירופי שיגרה מכתב לשר לנושאים אסטרטגיים שבו ביקשה כי יציג בפניה ראיות לטענותיו "המעורפלות" ו"חסרות היסוד".

, ה' באב תשע"ח

השר גלעד ארדן
השר גלעד ארדן
צילום: הלל מאיר/TPS

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, שיגרה בתחילת החודש מכתב תשובה אישי חריף לשר גלעד ארדן, ובו ביקשה כי יציג בפניה ראיות לטענותיו "המעורפלות" ו"חסרות היסוד" לפיהן האיחוד מממן פעילויות טרור וחרם נגד ישראל באמצעות עמותות.

במסמך שהגיע לידי "הארץ" מתייחסת מוגריני לדו"ח שפרסם משרדו של ארדן בחודש מאי. במכתב ששלח אז ארדן למוגריני בצירוף הדו"ח כתב השר כי "מחקר מעמיק שביצע משרדי חושף כי ב-2016 האיחוד מימן 14 עמותות אירופיות ופלסטיניות שבאופן גלוי וברור מקדמות BDS".

במכתב שנשלח ללשכת ארדן כתבה מוגריני כי "האשמות בעניין תמיכת האיחוד בהסתה או בטרור הן חסרות יסוד ובלתי קבילות. שם הדו"ח עצמו אינו הולם ומוליך שולל. הוא מערבב בין טרור לסוגיית החרם ויוצר בלבול בלתי קביל בעיני הציבור לגבי שתי התופעות המובחנות האלה".

השר גלעד ארדן תקף את האיחוד האירופי על המכתב, "עצוב ששרת החוץ של האיחוד האירופי בוחרת לטמון ראשה בחול ולהתעלם מהוכחות ברורות שארגוני BDS שמקבלים ממנה מימון, קשורים או משתפים פעולה עם ארגוני טרור כמו החמאס והחזית העממית.

מוגריני מודה שרוב הארגונים הנתמכים המופיעים בדו״ח אכן מקדמים חרם כנגד ישראל אך מתרצת למה זה בסדר לתמוך בהם".