נפתלי בנט: ציונות דתית זו לא פשרה

''אנחנו צריכים לנצל את משמעות התהליכים הגדולים בעם ישראל ולהוביל", הכריז יו"ר הבית היהודי מול מאות פעילי המפלגה.

חזקי ברוך , ה' באב תשע"ח

''יש כמה ציונות דתית''
''יש כמה ציונות דתית''
צילום: דוברות

כ-250 פעילי מפלגת הבית היהודי השתתפו היום (שלישי) בכנס שהוביל חבר הכנסת מוטי יוגב במושב נחלים, ועסק במהותה ותפקידה של הציונות הדתית בציבוריות ובמרחב הפוליטי בישראל.

בכנס השתתפו שר החינוך נפתלי בנט, הרב חיים דרוקמן, הרב חיים נבון, האלוף במיל' עוזי דיין, יו"ר ''אמונה'' ליאורה מינקה, ראשי סניפים וחברי מרכז המפלגה.

שר החינוך בנט סיפר בכנס, "בעבר אמרו שהציונות הדתית זה המקף המחבר. אני חושב שהעניין השתנה. אנחנו צריכים עכשיו לנצל את משמעות התהליכים הגדולים בעם ישראל ואנחנו צריכים להוביל".

לדברי בנט, "מוטי יוגב פועל רבות בתחומים רבים, בהם ייהוד הנגב והגליל. זו לא בושה, אנחנו רוצים לייהד את הנגב והגליל".

ח"כ יוגב אמר בכנס כי "לצד פתיחת השורות שכולנו רוצים בה, אנחנו רוצים וחייבים לבצע את שליחותינו, בתחום החינוך, ההתיישבות ושאר הערכים שמייחדים אותנו כמפלגה ציונית דתית".

בפאנל שהתקיים במהלך הכנס, תהה האלוף במיל' דיין "כיצד בשנת 2018 אין אלוף דתי בצה"ל?".
יו"ר ''אמונה'' ליאורה מינקה טענה כי מפלגת הבית היהודי הפקירה את העיסוק בדת ומדינה, ''הפקרנו את המעונות, את ערכי המשפחה, מכאן צריכה לצאת הקריאה, יש לחזור עם הפנים למגזר".

פרופ' אשר כהן הגיב כי "מי שחושב שניתן להגדיל את המפלגה מבלי להגדיל את השורות, חי בחלומות. לדבריו, "כל סקר שבו המפלגה עוברת את העשרה מנדטים, כולל בתוכו ארבעה מנדטים של אנשים שאינם דתיים".

"אין יותר ציונות דתית, יש כמה ציונות דתית. כיון שאין דעה אחת בשום דבר, עדיף כבר לפתוח את השורות לכולם", הסביר.

הרב חיים נבון טען כי הציונות הדתית הצליחה להנחיל את התפיסה הימנית והמסורתית במדינה, אך נכשלה בהנחלת ערכי המשפחה, שנמצאים כיום תחת קריסה. "אנחנו לא שם" ,אמר הרב נבון. "אנחנו זקוקים לאלטרנטיבה תרבותית, לצטט את הרב קוק זה יפה, אבל עברו כבר הרבה שנים וצריך להמשיך את דרכו בהבעת רעיונות עומק''.