מדד החירות:
שרן השכל מובילה, איציק שמולי בתחתית

עם סיומו של מושב הקיץ, פורסמו תוצאות "מדד החירות" של מושב הכנסת האחרון. בין המפלגות - הליכוד מובילה את הרשימה.

חזקי ברוך , ו' באב תשע"ח

ח"כ שרן השכל
ח"כ שרן השכל
צילום: איריס לויט

התנועה הליברלית החדשה חושפת היום (רביעי) את תוצאות 'מדד החירות', המדרג מידי כנס את חברי הכנסת על פי תרומתם לחקיקה המקדמת את ערכי חופש הפרט והשוק החופשי.

בדומה למדדים הקודמים, ממשיכה ח"כ שרן השכל (הליכוד) לשמור על המקום הראשון גם במהלך המושב החולף, ובפער ניכר מיתר חברי הכנסת.

בשונה מהמדד של מושב החורף האחרון, זכו הפעם ארבעה חברי כנסת נוספים לציון חיובי- יואב קיש (הליכוד), ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) יחד עם עליזה לביא ועופר שלח חברי סיעת יש עתיד שלראשונה הצליחה לשלב את חבריה בעשירייה הראשונה.

על פי המדד, ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) הוא נבחר הציבור המדורג במקום הנמוך ביותר ביחס לערכי חופש הפרט והשוק החופשי, מקום בו דורג גם במושב החורף האחרון. יחד עם שמולי סוגרות את הרשימה חברות הכנסת תמר זנדברג (מרצ), מרב מיכאלי ושלי יחימוביץ' מהמחנה הציוני.

בדירוג מדד המפלגות, הליכוד תופסת את המקום הראשון. מתחתיה מפלגת יהדות התורה החרדית שדורגה במקום השני לאחר שבמושב הקודם זכתה בראשות המדד. במקום השלישי ממוקמת מפלגת ש"ס שבכנס הקודם דורגה במקום האחרון מבין מפלגות הקואליציה. נתון חדש מראה כי סיעת היחיד של ח"כ אורלי לוי אבקסיס טיפסה למקום הרביעי לאחר שבכנס הקודם דורגה במקום האחרון.

בנוסף, מפלגתו של שר האוצר משה כחלון ירדה למקום השמיני לאחר שבכנס הקודם מיקמה עצמה במקום החמישי. מבין כלל המפלגות, מרצ סוגרת את המדד עם הציון השלילי ביותר בנושאי חקיקת ערכי חופש הפרט והשוק החופשי.