הותר לפרסום
חצה את הגבול עם רחפן והצטרף לדאע"ש

כתב אישום הוגש נגד ערבי תושב ג'לג'וליה שחצה את הגבול לסוריה באמצעות רחפן, חבר לדעא"ש ולחם עם מחבלי ארגון הטרור.

עוזי ברוך , ו' באב תשע"ח

מצנח רחיפה
מצנח רחיפה
צילום: אייסטוק

פרקליטות מחוז מרכז הגישה לבית המשפט המחוזי כתב אישום נגד נידאל סלאח, ערבי בן 26 מג'לג'וליה, שחצה את הגבול לסוריה באמצעות רחפן, חבר לארגון דעא"ש ופעל במסגרתו.

סלאח מואשם במגע עם סוכן חוץ, יציאה שלא כדין, חברות בארגון טרור, מסירת ידיעה לאויב ועבירות נוספות. התיק נחקר בידי שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל.

לפי כתב האישום, במהלך החודשים יולי עד אוקטובר בשנת 2015, על רקע הזדהות אידיאולוגית-דתית שפיתחו עם ארגון הטרור הרצחני דאע"ש, החליטו סלאח ומכריו תושבי ג'לג'וליה לצאת מישראל לסוריה כדי לחבור לכוחות דאע"ש, להשתתף בפעילותם ולסייע בלחימתם נגד הממסד הסורי.

במסגרת זו הוחלט כי בעוד האחרים יטוסו מישראל לטורקיה וממנה יחצו את הגבול לסוריה, סלאח וחברו, חוסאם חגלה, יחצו את הגבול לסוריה ישירות מישראל באמצעות מצנחי רחיפה. לצורך זה רכשו השניים רחפנים, למדו על הפעלתם בצפייה בסרטוני הדרכה והתאמנו בשימוש בהם בשטחים פתוחים סמוך לג'לג'וליה.

בשלב מסוים הודיעו האחרים כי אין באפשרותם להמשיך לקחת חלק בתוכנית, מסיבות שונות. לאחר שבחנו סלאח וחוסאם באמצעות מפות את שטח ישראל הסמוך לגבול עם סוריה, באוקטובר 2015 הגיעו השניים עם רחפניהם אל נקודת יציאה שבחרו ברמת הגולן והחלו לנסות להמריא לכיוון סוריה.

עקב תקלה טכנית ברחפן של חוסאם, ניסיונותיו להמריא לא צלחו ולכן החליטו השניים לחזור לבתיהם בג'לג'וליה.

כמה ימים לאחר מכן, בשעות הצהריים, נסע סלאח שוב לנקודת היציאה, ממנה המריא לכיוון סוריה. בעודו באוויר הצליח סלאח להימנע מפגיעת ירי שבוצע לעברו מהצד הסורי, ואז נחת בשטח סוריה בהצלחה, לצורך ולקראת חבירתו לכוחות דאע"ש.

ממועד נחיתתו של סלאח בסוריה הוא שהה בחברת כוחות, פעילי וחברי דאע"ש שונים מעל שנתיים וחצי. סלאח בא במגע ועמד בקשר עם פעילי דאע"ש רבים במקומות שונים ברחבי סוריה, ונטל חלק בפעילות דאע"ש בהיבטים שונים, לרבות מבצעיים וצבאיים.

בפתח תקופת שהייתו בסוריה הנאשם נעצר, נכלא, ונחקר בברוטאליות, לרבות באיומים, אלימות ועינויים, על ידי גורמי דאע"ש שונים, להם מסר בכפייה מידע שונה אודות ישראל, וכן ניסה להימלט מגורמי דאע"ש בדרכים שונות אך נתפס.

סלאח מסר לחוקריו כי הגיע לסוריה על מנת לחבור לכוחותיהם, ולבסוף הצליח לזכות באמונם של גורמי דאע"ש ושוחרר.

לאחר ששוחרר הצטרף ונרשם הנאשם באופן רשמי לדאע"ש. בין פעילויותיו כחבר בארגון, הנאשם צפה בסרטונים מטעם דאע"ש, לרבות אודות הכנת מטעני חבלה; יצר קשר עם גורמים שונים בישראל וביקש מהם להצטרף לדאע"ש ולחימתם לבקשת גורמי דאע"ש; היה חמוש וביצע תרגולים ומטווחים מאולתרים בכלי נשק שונים; הצטלם כאשר הוא חמוש בכלי נשק אלה ושלח את התצלומים לבני משפחה וחברים בישראל; סייע לאנשי דאע"ש בתרגום תכנים אקראיים שונים מעברית לערבית, ועוד.

סלאח אף נטל חלק בפעילות דאע"ש בהיבטים שונים לרבות מבצעיים וצבאיים, ובכלל זאת שובץ ל"ענף הייצור והפיתוח" של דאע"ש, בו עבד בעבור שכר חודשי במפעל לפיתוח וייצור כלי טיס (מזל"טים) למטרת תיעוד מהאוויר וכן נשיאת חומרי נפץ, בתפקיד האחראי על מערכת ההיגוי של הכלים.

במסגרת זו סלאח אף השתתף בניסוי בו העמיסו על אחד מכלי הטיס פצצה, והשתתף בשיחות בנוגע לאפשרות להשתמש בכלי טיס מעין אלה נגד ישראל. סלאח גם ניסה לבנות עבור דאע"ש מסוק קטן והגיע לשלבי בניה מתקדמים. כמו כן, סלאח לחם בקרבות של דאע"ש, קיבל מדאע"ש סכומי כסף מעת לעת וכן התבקש על ידי גורם דאע"ש לפעול לגיוס פעילי לדאע"ש בתוך ישראל והסכים לבקשתו.

בסופו של דבר, לאחר קרב בו לחם לצד דאע"ש נגד הממסד הסורי, נפל סלאח בשבי כוחות הממסד הסורי ולאחר תקופה מסוימת הצליח להימלט ממנו. לאחר הימלטותו, בסוף חודש מאי 2018, עבר סלאח באמצעות מבריח מסוריה לטורקיה. ב-21 ביוני 2018 הוא טס לישראל, מלווה בבני משפחתו ועורך דינו, ונעצר עם נחיתתם בנמל התעופה בן גוריון.

בבקשת המעצר כתב עו"ד רועי רייס מפרקליטות מחוז מרכז: "לאור חומרת, טיב ואופי מעשיו, אשר בבסיסם הזדהות עם ארגון טרור הידוע באלימותו ואכזריותו יוצאות הדופן, קיים יסוד סביר לחשש שיסכן את בטחון הציבור''.

הפרקליטות ביקשה את המשך מעצרו של סלאח עד לתום ההליכים המשפטיים כנגדו.