בית ג'אן: שיאנית הזכאות לבגרות

היישוב הדרוזי ממשיך להוביל בנתוני הזכאות. אלקנה במקום השלישי וגבעת שמואל במקום התשיעי.

ערוץ 7 , ו' באב תשע"ח

בבית ג'אן אחוז הזכאות לבגרות הגדול ביותר
בבית ג'אן אחוז הזכאות לבגרות הגדול ביותר
פלאש 90

משרד החינוך מפרסם אחר הצהריים (רביעי) את נתוני הזכאות לבגרות בשנת הלימודים הנוכחית.

מהנתונים עולה כי היישוב הדרוזי בית ג'אן ממשיך להוביל במקום הראשון ו-99% מהלומדים בו זכאים לבגרות. אחריו ממוקמות קרית עקרון (98%), אלקנה (97%), עמנואל (96%), דיר חנא ומעיליא (95%), גבעתיים (94%), שפיר (94%) וגבעת שמואל 94%.

בתחתית הרשימה נמצאות ירושלים (40%), חצור הגלילית (39%), רכסים (18%), ביתר עילית (15%), בני ברק (9.5%) ומודיעין עילית שסוגרת את הרשימה עם 3% זכאות לבגרות בלבד.

באתר המשרד מוצגים גם אחוזי הנשירה מלימודי התיכון ביישובים השונים. אחוז הנושרים הגבוה ביותר נרשם במועצה האזורית מגילות ים המלח (8%), בכפר ברא (8%), ביבניאל (5%), בכסיפה (5%) ובסחנין (5%).

על רקע הקמפיין של שר החינוך נפתלי בנט להגברת לימודי 5 יחידות מתמטיקה, עלה ב-3% אחוז הזכאים במקצוע זה. שיעור התלמידים הגבוה ביותר בזכאות ל-5 יחידות בגרות במתמטיקה נרשם ברמת השרון, קרית עקרון, קרית אונו, מיתר, תל מונד, גבעת שמואל, ובנימינה.

היישובים שבהם שיעור התלמידים הזכאים לבגרות ב-5 יחידות במתמטיקה היה הנמוך ביותר הם בעיקר היישובים החרדיים שברובם אחוז הזכאות עומד על אפס.

שר החינוך, נפתלי בנט, אמר לאחר פרסום הנתונים, "העשייה החינוכית היא רחבה הרבה מאחוזי זכאות לבגרות. לכן כשעיצבנו את התמונה החינוכית, הייתה לנו מטרה ברורה: להביט על עשיית מערכת החינוך בצורה מקיפה ורב גונית - מצוינות לצד ערכים".

"עתה, יכול הציבור הרחב לעמוד מקרוב על ההצלחות והאתגרים של המערכת שעוסקת במשימה החשובה מכל - חינוך דור העתיד. הנתונים הארציים בתמונה מבטאים מסקנה ברורה: תלמידי ישראל בתנופה חינוכית. הזכאות לבגרות ואיכות התעודה בעלייה, לצד ירידה מתמדת בנשירה. מדובר באלפי תלמידים, שכל אחד מהם הוא עולם ומלואו. אני גאה בהם ובמורים הנפלאים שהובילו אותם להצלחה. נמשיך לבחון את עשיית מערכת החינוך על ידי מבט בתמונה המלאה ולפעול לשיפור מתמיד לכל אורך הדרך", סיכם בנט.

ברשת החינוך 'נעם-צביה' שכשליש ממוסדותיה מחזיקים בנתון של 100% זכאות לבגרות, אמרו בתגובה לפרסום הנתונים, "אנו מברכים את המוסדות על ההצלחה הכבירה. סוד ההצלחה טמון בצוותי ההוראה שבמסירות רבה מוביל תהליכים חינוכיים וחדשנות לימודית. הרשת כולה גאה בהם ולומדת מהם".

מהמוסדות הזוכים בנתון המרשים מזה כמה שנים ברציפות ביקשו להדגיש כי דווקא הבגרות אינה העיקר.

מישיבת צביה אלישיב לוד נמסר כי "100% זכאות לבגרות זו לא המטרה, אלא סימן שהאמונה בתלמיד היא מקסימלית והאהבה לכל אחד ואחד מורגשת. הקשר האישי שנוצר בין המורים לתלמידים והשאיפה למצוינות היא דרך חיים ותעיד על זו העובדה שהישיבה מידי שנה זוכה בתעודת הצטיינות במדד הערכי" הסביר הרב פנחס בן יאיר ראש הישיבה.

מנהל אולפנת צביה שדות נגב רוני קליינולד ציין כי "ההצלחה נובעת מסייעתא דשמיא המלווה את העבודה הקשה של הצוות החינוכי. "הסוד" שלנו בהצלחה בהישגי הבגרות מצוי דווקא במיקוד בערכים אהבה, אחריות ואכפתיות (שלושת ה-א') המובילים את העשייה החינוכית שלנו, בבניין אישיות איתן, זהות עצמית המביאים בין היתר לתוצאה המבורכות במבחני הבגרות".

מנהל הישיבה התיכונית צביה אשקלון ציון פשוט סיפר כי "זו שנה שנה שנייה ברציפות בו 100% מתלמידי ישיבת צביה אשקלון זכאים לתעודת בגרות. זאת תוצאה של מהלך חינוכי שהחל לפני שלוש שנים למיצוי יכולותיו של כל תלמיד ותלמיד, לצד עבודת צוות ענפה, מיפוי צרכים ושימוש נבון בשעות פרטניות. ראוי לציין שחלק ניכר מהתלמידים למדו מגמות בהיקף של 15 יח"ל. בנוסף לכך, תלמידי מחזור זה הם המחזור הראשון שמקבל מלבד תעודת הבגרות גם תעודת בגרות חברתית, כך שנוצר כאן שילוב מדהים של העצמה אישית עם תרומה מקסימלית לחברה".