היעד של הבית היהודי: תיק הביטחון

על רקע המצב בדרום, עם הצהרות על כך שצריך לחסל את משגרי העפיפונים והבלונים, בנט ממשיך לסמן את מטרתו הבאה: כיסא שר הביטחון.

ניצן קידר , ז' באב תשע"ח | עודכן: 13:54

"לא חייבים להיכנס עם אוגדות שריון לעזה, יש דרכים חכמות יותר". בנט
"לא חייבים להיכנס עם אוגדות שריון לעזה, יש דרכים חכמות יותר". בנט
צילום: גדעון שרון, לע"מ

השבוע הסוער שעבר על עוטף עזה כלל גם סערה פוליטית לא קטנה, שבמוקד שלה עמד שר החינוך נפתלי בנט.

בנט, שעוסק בתקופה האחרונה בחיפוש פתרון יסודי לטרור העפיפונים והבלונים מעזה, התווכח בקשר לכך עם הרמטכ"ל בישיבת הקבינט. הדלפת הוויכוח לתקשורת הפכה בעצמה לנושא לוויכוח.

בנט זועם על "ההדלפות המגמתיות", כלשונו. "כל מי שרוצה להשתיק את העמדה שלי משתמש בתרגיל הכי פשוט - ומדליף. מי שהדליף היה בעל אינטרס ועשה מעשה חמור מאוד. מי שרצה להדליף ניסה לפגוע ברמטכ"ל ובי אבל הוא לא הצליח, כי היחסים הטובים בינינו נמשכים. פניתי יחד עם שרים אחרים לראש הממשלה, הצענו לערוך בדיקת פוליגרף לשרי הקבינט באופן וולונטרי, ואנחנו מחכים לאישורו ולהנחייתו. זה נגע רע שצריך לבער. אני רוצה לנהל דיון בקבינט בלי שבכל רגע יאמרו לי שאמרתי כך או אחרת".

אתה באמת מאמין שהשרים יהיו מוכנים ללכת לבדיקת פוליגרף?

"אנחנו הודענו שאנחנו מוכנים לגשת מיוזמתנו. מי שלא ניגש, ברור מה עמדתו. השורה התחתונה היא שחייבים להפסיק את ההדלפות מהקבינט". בנט מכוון מטרה. ההדלפות אולי נתנו לו מכה קלה בכנף, אבל לא ממש עצרו את הקו החד שהוא מוביל בקבינט. "יש כאן שתי תפיסות: יש תפיסה שמכיוון שעד היום הבלונים לא הרגו אף אחד – לא צריך להתייחס לזה כטרור ויש להכיל זאת. אני סבור שאלה מחבלים וצריך לירות עליהם ולחסל אותם. יש פה גם עניין מבצעי. אמרתי מההתחלה שפעולה עוצמתית כבר בתחילת הטרור הזה הייתה מכבה את העניין עוד לפני שיתרחב. מי שלא יורה על שלוש חוליות מקבל אלף כאלה, וזה מה שקרה".

לטענת בנט, הדיון קשור לשאלה רחבה יותר, ההגדרה מהי התנהלות מוסרית. "יש תפיסה שבאה מהמוסר המערבי, והיא סבורה שצריכה להיות פרופורציונליות בין מה שחמאס עושה לנו ובין מה שאנחנו עושים להם. האירופאים באים בטענות איך גמרנו את אירועי הגדר עם 64 הרוגים, ואומרים שזה לא מוסרי. אני חלוק לגמרי על התפיסה הזאת, המוסר היהודי הוא ברור מאוד: הבא להורגך השכם להורגו. אלו מחבלים וצריך לחסל אותם. אני תמה על עצם השאלה המוסרית".

מה אתה מציע לעשות?

"אני חושב שההתשה הזאת היא לא הדרך, אלא צריך לעבוד על פי תוכנית לפירוז חד צדדי של עזה, עם הרבה מאוד תחבולה. הנחתי על השולחן תוכנית, שמטבע הדברים אני לא יכול לפרט אותה. יש בה תפיסה מאוד שונה מהמקובל ואני מקדם אותה. בפעולה נכונה, נוכל למנוע או לפחות לצמצם מאוד פגיעה באזרחים וחיילים".

בתוכנית שלך יש אפשרות שניאלץ לפנות תושבים מעוטף עזה לזמן מסוים?

"אני לא מוריד מהפרק שום אפשרות שיש בה כדי להכריע את חמאס ולשמור על חיי האזרחים שלנו".

התוכנית שלך יכולה למנוע את הצורך במערכה מלחמתית?

"אני מקווה שבפעולה נכונה נוכל להימנע ממלחמה כוללת. זה בידינו. שגינו בכך שהשלמנו בהתחלה עם טרור האש, והם פירשו את ההבלגה כאור ירוק. ההבלגה, כפי שאמרתי בתחילת הדרך, הובילה להסלמה. אם הם יבינו שאנחנו רציניים מאוד בעניין, יש סבירות טובה שנוכל להימנע ממלחמה. אני אמשיך להילחם למען הדרך התקיפה יותר, שרואה במפריחי עפיפוני הנפץ ובלוני התבערה מחבלים לכל דבר".

תוכניתו של בנט מונחת כרגע לפני שרי הקבינט, ולדברי גורמים מדיניים יש לאסכולה שלו תומכים רבים. "יש שתי גישות: הכלה והכרעה. כשמטפלים בבעיה כשהיא קטנה, לא מגיעים למצב הנוכחי. גם עכשיו יש דרך להכריע את חמאס בתחכום, ולאו דווקא בצורה הסטנדרטית של אוגדות שריון שנכנסות לתוך עזה. יש עוד דרכים".

חוק הלאום נחלש, אבל עדיין טוב

הריאיון עם בנט מתקיים רגע לפני תום מושב הקיץ של הכנסת, בשיא ההצבעות על חוק הלאום. יו"ר הבית היהודי מעריך שחרף החסרונות שבו, מדובר בחוק טוב. "החוק הזה הוא פחות עוצמתי משקיווינו. הוא טוב כי הוא מכניס עיקרון על חוקתי של מדינה יהודית, לצד העיקרון המוטמע כל כך של כבוד האדם וחירותו וכל הפן הדמוקרטי. אין ספק שהתפשרנו על לא מעט דברים בחוק, אבל זו אומנות הפוליטיקה. לא תמיד מקבלים כל מה שרוצים".

היו מי שטענו שעדיף לקבוע עובדות בשטח עכשיו, ובהמשך להציע תיקונים לחוק.

"אני מסכים. הגישה שלנו היא שאם אפשר להעביר כרגע את החוק – מעבירים אותו. חשוב לומר שהפן של הגדרת ישראל כמדינה יהודית יעזור רק אם שופט עם תפיסת עולם לאומית נכונה ייעזר בו כדי לקדם את הדרך הזאת. אצל שופט עם תפיסה אחרת, זה לא ישנה".

אצל שופט עם תפיסה אחרת של החוק יכולה גם להיות פגיעה.

"אני מכיר את העמדה הגורסת כך, ואני מקווה מאוד שזה לא יפגע".

חברך למפלגה ח"כ סמוטריץ', וכן המפלגות החרדיות, התנגדו לחוק בישורת האחרונה. זה היה צעד פוליטי או מהותי?

"בצלאל סמוטריץ' והחרדים לא עשו כאן פוליטיקה. התהליך הזה של החוק הוא מהיר יחסית לחוק יסוד, ולכן עלולים לצוף דברים שלא שמו לב אליהם. זו הזדמנות לומר שכל העבודה המשותפת עם בצלאל, גם אם לעיתים אנחנו חלוקים, היא מצוינת. מצאתי בבצלאל סמוטריץ' שותף ערכי, מקצוען מהמדרגה הראשונה, שאני יכול לסמוך עליו. גם המחלוקות בינינו הן מתוך כבוד אמיתי".

מה הריץ את נתניהו לחוקק את החוק דווקא עכשיו? שוב הרצון "לעקוף את בנט מימין"?

"אני לא יודע מה המניע של ראש הממשלה בהקשר הזה. אין ספק שיש שתי גרסאות של נתניהו – לפני הבית היהודי ואחריו. לפני שבאנו הוא הכריז על מדינה פלשתינית ושחרר מחבלים, והיום הוא לא עושה את זה. הכניסה שלנו, של הבית היהודי החדש, שינתה את פני המפה הפוליטית, ואין לי ספק שנתניהו רוצה לראות אותנו מאוד מאוד קטנים וחסרי משמעות. אני חושש מאוד שהוא יחזור לכיוון הזה".

אם לא נהיה בממשלה – היא תתקפל

המסר הזה, שבליכוד מנסים להקטין ככל האפשר את השפעת הבית היהודי, הוא אחד המסרים העיקריים שבנט מבקש להעביר לציבור. "בשתי מערכות הבחירות האחרונות נתניהו שאף להותיר אותנו בחוץ, או להשתמש בנו כגלגל חמישי עם תיקים קטנים. אם נתניהו יוכל בעתיד להקים ממשלת ימין-דתיים בלעדינו, כל ההישגים שלנו ייעלמו. לכן אנחנו צריכים לשאוף להיות חזקים יותר, לשאוף לכיוון ה‑15 מנדטים. רק עם הרבה מנדטים נוכל להמשיך בעשייה וגם לקחת אלינו את תיק הביטחון, כי חשוב שנטפל בנושאים הללו, וגם ניקח תחת חסותנו את המינהל האזרחי שלא מתנהל כפי שצריך".

הייתה לך הצלחה משמעותית בתיק החינוך. לא תרצה להמשיך איתו?

"במשרד החינוך עשינו לא פחות ממהפכה. לו הכול היה מתנהל בצורה ראויה בתחום הביטחוני ובתחום ההתיישבותי, הייתי שמח מאוד להמשיך במשרד החינוך, אבל זה לא המצב. כדי ליצור מהפך אמיתי בהתיישבות ובביטחון, אני צריך להיות שר הביטחון הבא של מדינת ישראל. צריך להחזיר את הרוח הנכונה למערכת הביטחון, ולטפל אחת ולתמיד במינהל האזרחי, שהמשפטנים שם תוקעים מקלות בגלגלי ההתיישבות. ברמה העובדתית. כמה שאנחנו מנסים לתקן מבחוץ, צריך לעשות זאת מבפנים. כדי להגיע למיליון תושבים ביהודה ושומרון – אין דרך אחרת מאשר להחזיק את תיק הביטחון".

נכון לעכשיו הסקרים דווקא מראים שהכוח שלכם לא עולה, ואולי אתם אפילו מאבדים מנדט.

"אין לי ספק שאנחנו נצמח. סקרים באים והולכים. אנחנו חייבים להיות מאוד חדים, ולהבהיר שאנחנו מפלגת הציונות הדתית ומפלגת הימין של ישראל. אנחנו עמוד השדרה של הממשלה, ואם לא נהיה שם – הממשלה תתקפל. לא תמיד אנחנו מצליחים, אבל הצלחנו למנוע התקפלות בנושא שחרור המחבלים, ולהוריד מסדר היום את המדינה הפלשתינית".

הבית היהודי ותקומה יצליחו לרוץ במשותף גם בבחירות הבאות?

"אני נחוש לאיחוד עם תקומה בלוח זמנים קצר. אין שום סיבה לחכות לבחירות. השותפות גם עם אורי אריאל וגם עם בצלאל סמוטריץ' חזקה וטובה כל כך, ולכן האחדות לפני הכול. אנחנו במשא ומתן אמיתי, ואני מעריך שנצליח לסגור את זה לא עוד הרבה זמן. הקו העיקרי זה ימין יהודי. שיבינו שמי שרוצה מסורת ישראל, יהדות ותורה בשילוב עם ימין – זה רק הבית היהודי. אני חושב שהפוטנציאל גדול מעבר לבוחרי הימין הטיפוסיים, ולשם אנחנו חותרים. זו תהיה ריצה משותפת, ולא איחוד מלא כפי שקיוויתי".

יהיו פנים חדשות במפלגה?

"אני משוכנע שנראה ברשימה גם פנים חדשות וגם פנים קיימות".

אנחנו מדברים כאילו הבחירות נערכות ממש בקרוב. אתה מעריך שזה כך?

"אני מקווה מאוד שהממשלה, שהיא טובה בסך הכול, תשרוד. אני חושב שאפשר למלא את ימיה של הממשלה. כמובן נתרום לזה את חלקנו. קיומה של ממשלה יציבה הוא כשלעצמו בעל ערך".

חקירות נתניהו ישפיעו לדעתך על הבחירות הבאות?

"אני מקווה מאוד שלא. אשמח להתמודד עם נתניהו בשדה הרעיוני והאידיאולוגי. אני חושב שזה יהיה מאוד לא הוגן אם החקירות שלו ישפיעו על הבחירות".

וכדי לשאוף למקום שבו נתניהו יושב עכשיו, תחכה עד שירד מהבמה?

"אני לא מתמודד לראשות הממשלה, כי זה לא ריאלי פוליטית וגם לא נכון. בסך הכול, כל עוד אנחנו שומרים על נתניהו, הכיוון של הממשלה הוא טוב. לכן אני מגבה אותו, ובמקביל שומר על הימניות שלו, בענייני ארץ ישראל ובענייני ביטחון. ביום שאחרי נתניהו, אני בהחלט אתמודד".

יש לא מעט פרסומים, דיבורים וסקרים שרומזים שבשבילך ובשביל השרה איילת שקד הבית היהודי היא תחנת מעבר לכיוון הליכוד, משם אפשר להגיע לראשות ממשלה.

"הבית היהודי הוא הבית שלי ושל איילת. אנחנו מאמינים בבית ומאמינים שצריך להגדיל את הבית היהודי, ובעיקר מאמינים שהמפלגה נועדה להשפיע על כל עם ישראל ולא רק על הדתיים. אז לא רק שאנחנו נשארים, אלא שאנחנו גם רצים יחד עם תקומה".

לבנט חשוב מאוד לסיים במסר של אחדות, והוא לא מסתיר שאת האחדות הזאת הוא רוצה להנחיל גם לתוך מפלגתו שלו. "בראייתי, האתגר הגדול ביותר שאנו ניצבים בפניו היום הוא מניעת קרע בין דתיים לחילונים. גם לנו יש תפקיד עצום בעניין הזה, ובכלל בחיזוק האחדות בחברה הישראלית. הקיטוב בין ימין לשמאל, בין חילונים לדתיים, השיח שהולך ומקצין - זה מדיר שינה מעיניי, יותר מאיראן ויותר מכל אתגר ביטחוני זה או אחר. הגברת הלכידות והאחדות בינינו היא משימת הדור. אני לוקח על עצמי, כאיש ציבור ובפרט כשר החינוך של מדינת ישראל, לחזק את האחדות בעם ישראל, וליצור דיאלוג כן ופתוח בין אנשים שונים עם דעות שונות. מחלוקות בתוך המשפחה הן דבר מבורך, כל עוד זו נשארת משפחה. אני באמת מאמין שכוחנו באחדותנו".