למעלה מאלף יהודים עלו להר הבית

יהודים רבים הגיעו הבוקר (ראשון) להר הבית לרגל צום תשעה באב. תשעה מהעולים להר עוכבו על ידי המשטרה. עימותים פרצו בעיר העתיקה.

חזקי ברוך , י' באב תשע"ח

מעצר על הר הבית
מעצר על הר הבית
צילום: יוסף מזרחי/TPS

1,008 יהודים עלו היום (ראשון) להר הבית, לרגל צום תשעה באב, המציין את האבל על חורבן בית המקדש הראשון ובית המקדש השני.

מרבית העולים להר השלימו את העליה ויצאו מהמתחם, אולם תשעה מהעולים עוכבו על ידי המשטרה, חלקם על רקע השתחוות בשטח ההר.

העולים הוצאו מההר ועוכבו לתחנת המשטרה בבית אליהו. כולם שוחררו לאחר העיכוב, מלבד שלוש מעוכבים, אשר מקבלים סיוע על ידי עו"ד משה פולסקי מארגון חוננו.

ההר יפתח לעליית יהודים במשך שעה נוספת, בין השעות 13:30 ל-14:30.

נער ערבי נעצר על ההר לאחר שהניף דגל פלסטין וקרא קריאות נגד היהודים.

בין העולים להר היו גם פעילים מתנועת "סטודנטים למען הר הבית" שהגיעו עם שקי חול כדי "להתחיל לבנות במקום לבכות" כלשונם. שלושה פעילים עם קסדות וציוד בנייה עוכבו בעוד שתי פעילות ויו"ר התנועה התקדמו לכניסה להר הבית עם קסדותיהם.

קטטה אלימה פרצה בין מתפללים יהודים שהיו בדרכם לרחבת הכותל המערבי לבין ערבים תושבי העיר העתיקה, בשוק הממוקם ברובע המוסלמי. כוחות משטרה שהגיעו למקום הפרידו בין הצדדים.

בשבוע שעבר דחה ראש הממשלה בנימין נתניהו את בקשת שר החקלאות אורי אריאל (הבית היהודי) לעלות להר הבית ביום ראשון הקרוב, צום תשעה באב.

לערוץ 7 נודע כי בקשת השר אריאל נדחתה בעקבות פנייה של הממשל הירדני, שטענו כי בעלייתו האחרונה להר הבית קישר השר אריאל בין חשיבות העלייה להר הבית לבין פרשת השבוע ''פנחס'', והדבר פגע בקדושת המתחם. לאור בקשת הירדנים, החליט נתניהו לאסור על השר אריאל לעלות להר הבית בתשעה באב.

מנגד טען גורם ביטחוני כי השר אריאל ידע מראש שלא יוכל לעלות להר בתשעה באב, "כשחודשה עליית חברי הכנסת באופן קבוע להר הבית, התוותה מערכת הביטחון כללים לפיהם כל ח"כ יוכל לעלות להר פעם בשלושה חודשים. השר אריאל מיהר להיות הראשון שעולה, ביודעו שהפעם הבאה שיוכל לעלות תהיה רק חודשים אחר כך".

הגורם הביטחוני רמז כי אריאל נהג בחוסר תום לב כשידע שאין באפשרותו לעלות להר ובכל זאת דאג לפרסם את פנייתו כדי ''לעשות עליה הון פליטי''.טוען....