"הבקעה תישאר גבול הביטחון בכל מצב"

"בקעת הירדן חשובה גם כדי להבטיח את בטחונה של ממלכת ירדן ולהבטיח את איתנותו של הסכם השלום", אמר לפיד במהלך סיור בבקעה.

ערוץ 7 , י"א באב תשע"ח

לפיד בבקעת הירדן
לפיד בבקעת הירדן
צילום: דוברות

יו"ר מפלגת יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, סייר היום (שני) בבקעת הירדן, השקיף מהר הסרטבה אל עבר גבול ישראל-ירדן ואמר כי "בקעת הירדן תשאר גבול הבטחון הישראלי בכל מצב ובכל הסדר".

לפיד עמד על חשיבותה של הבקעה כמכשול לאויב ממזרח, אך הוסיף כי "בקעת הירדן חשובה גם כדי להבטיח את בטחונה של ממלכת ירדן ולהבטיח את איתנותו של הסכם השלום בין שתי המדינות".

לדבריו, "מפלגת יש עתיד בעד היפרדות מהפלשתינים. איננו מעוניינים לשלוט על תושבי יריחו, רמאללה ושכם, אלא להיפרד מהם ולהבטיח את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית המתקיימת לאור ההיסטוריה והמורשת שלה בארץ, בגבולות בטוחים וקבועים".

לפיד הוסיף כי "בעוד אחרים אומרים "מה לא" אנחנו אומרים "מה כן", מבקרים בשטח ומציגים תכנית ברורה: כן לריבונות ישראלית ברמת הגולן; כן לבקעת הירדן כגבול הביטחון הישראלי; כן לישראל בגושי ההתיישבות; כן בעד ירושלים מאוחדת; כן בעד תכנית "שיקום תמורת פירוז מנשק" מול רצועת עזה;
וכן בעד הפרדות מהפלשתינים".

לביקור הצטרפו ח״כ (האלוף במיל.) אלעזר שטרן והמשנה לראש המוסד לשעבר, איש יש עתיד, רם בן ברק. הביקור התקיים בהובלתו של ראש המועצה האזורית בקעת הירדן, דוד אלחייני. בנוסף נועד לפיד עם ראש אריה כהן, ראש המועצה האזורית מגילות ים המלח.

הביקור כלל סיור בשטח הבקעה, ביקור בתצפית הסרטבה, סקירה ביטחונית ושיחות עם נציגי התושבים, כולל מפגש במושב תומר עם בנים חוזרים ומפגש עם חקלאים.

לפיד שמע מהתושבים על בעיות של חקלאי הבקעה: מהחרם נגד תוצרת ישראלית בשל פעילות ארגוני החרם ועד למכת הגניבות החקלאיות.

הבקעה נפגעה בשנים האחרונות מחרם של ארגוני bds. לדוגמא בתחום ענבי מאכל הגדלים בבקעת הירדן, ענף בו מגדלי בקעת הירדן הם משמעותיים ליצוא מישראל לאירופה, כתוצאה מהחרם באירופה היצוא הלך ונעלם: מכמות של 4018 בשנת 2007 לכמות של 1593 טון בשנת 2017.

ראש המועצה האזורית בקעת הירדן, דוד אלחייני, סקר בפני ח"כ לפיד אודות ההתיישבות בבקעה ומגמות לעתיד ואמר: "אוכלוסיית המועצה, המונה כ-5000 תושבים ומתגוררת ב 21 ישובים. במועצה שלושה ישובים גדולים: שדמות מחולה, מחולה וגיתית וכן עוד 5 ישובים שבהם מתגוררים 300-200 איש: תומר, פצאל, יפית, משכיות וחמדת . שאר התושבים מתגוררים בישובים קטנים של עד 200 תושבים. הכוונה היא להכפיל את מספר התושבים במועצה האזורית בקעת הירדן במהלך העשור הקרוב ולהקים בשטחה פארק מוטורי, אמפיתיאטרון ומרכזי פיתוח חקלאיים.

אלחייני אמר: "אני מודה לח"כ לפיד ולח"כ שטרן על שהגיעו לראות מקרוב את האתגרים שעומדים בפתחנו כאן בבקעת הירדן, וכיצד אנו עומדים בהם. בלי בקעת הירדן לא ייתכן ביטחון אמיתי למדינת ישראל, ובלי תושבי בקעת הירדן לא תיתכן השליטה בה. ההתיישבות בבקעה היא קונצנזוס שחורג מהוויכוח "הרגיל" של ימין ושמאל, זהו אינטרס ישראלי ממעלה ראשונה לקדם את האזור, לפתחו ולחזקו - וכך אנו עושים".