הרצוג התפטר סופית מהכנסת

ח"כ יצחק הרצוג הגיש את מכתב ההתפטרות לסגן יו"ר הכנסת ח"כ חמד עמאר, לקראת כניסתו לתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית ביום רביעי.

חזקי ברוך , י"ז באב תשע"ח

הרצוג מגיש את מכתב ההתפטרות לסגן יו"ר הכנסת
הרצוג מגיש את מכתב ההתפטרות לסגן יו"ר הכנסת
צילום: דוברות

ראש האופוזיציה היוצא, ח"כ יצחק הרצוג, יו"ר המחנה הציוני לשעבר, הגיש הבוקר (ראשון) לסגן יו"ר הכנסת ח"כ חמד עמאר את מכתב התפטרותו מהכנסת.

התפטרותו של הרצוג תיכנס לתוקף במהלך יום שלישי, וביום רביעי הקרוב הוא יכנס באופן רשמי לתפקידו החדש, יושב ראש הסוכנות היהודית.

לאחר הגשת מכתב ההתפטרות מסר הרצוג, "אני חושב שזה אך סמלי שאת מכתב הפרישה שלי הפקדתי בידיו של סגן יושב ראש הכנסת מן העדה הדרוזית ואני חושב שלאור המהומה שהתפתחה בעקבות חקיקת חוק הלאום והמחאה של העדה הדרוזית, זה יותר מכבוד בשבילי שאני נותן את מכתבי לחבר כנסת דרוזי".

"אני נפרד היום מהכנסת אבל לא מהחיים הציבוריים ואני אעבוד עם רבים מחברותי וחבריי בבניין הזה בנושאים ציבוריים חשובים ומשמעותיים. אני מודה לכל שותפיי לדרך, לסיעתי, מפלגתי, מהסיעות האחרות בבית וגם מהיריבים הפוליטיים שלי בבית הזה כי אני מכבד את כולם כי כל אחד משרת את המדינה בדרכו כפי שהוא מאמין ומוצא לנכון", ציין הרצוג.

לדבריו, "ישנו פתגם לטיני ידוע שאומר כי 'אין אדם אוהב את מולדתו מפני שהיא גדולה- אלא מפני שהיא שלו'. אני אוהב את הכנסת: לא כי זה בניין גדול אלא מפני שזה שלנו, של מדינת ישראל. זה בית המחוקקים והביטוי של הדמוקרטיה שלנו והיא השפיעה על חיינו ומשפיעה על חיינו ואני מקווה שהשפעתי עליה ככל שיכולתי".

"אני מודה על 15 שנים של שירות בבניין הזה. אני יוצא לדרך חדשה כדי לנסות ולשרת את עמי, העם היהודי, מולדתי, הזיקה ביניהם כדי לבנות יותר אחדות בעם היהודי ובעם ישראל וכדי לחזק את הקשר בין ישראל לתפוצות", הוסיף.

הרצוג שב והתייחס לסערת חוק הלאום, "בנאומי האחרון כראש האופוזיציה הצרתי מאוד על כך שנאומי האחרון עוסק בחוק הלאום. התחלתי עם חוק הלאום ואני לא יכול להתעלם מן ההתפתחויות של הימים האחרונים. אני קורא לחברות וחברי הקואליציה ולממשלה להחזיר את השד לבקבוק, לתקן את חוק הלאום ברוח מגילת העצמאות שהעניקה שוויון מלא לכלל אזרחיה. לפני שנראה את השלכות חוק הלאום משפיעות עלינו בארץ ובחו"ל בצורה שמסלפת את המטרה המיוחדת של חוק הלאום ותשפיע לרעה גם על יהדות העולם כולו".

"לשם כך התכבדתי להתקשר להזמין את ראש העדה הדרוזית, השיח' מואפק טריף, לישיבת חבר הנאמנים הראשונה שאני אכהן בה כיושב ראש הסוכנות היהודית. אני ביקשתי ממנו לבוא ולשאת דברים בפני הנהגת העם היהודי בתפוצות שתבוא לירושלים כדי להביא לידי ביטוי את החיבור העמוק והמיוחד שבין העדה הדרוזית ומדינת ישראל, בשוויון מלא של מדינת ישראל לכלל אזרחיה", הדגיש.

"אני בטוח שהדמוקרטיה הישראלית חזקה ויציבה למרות כל אתגריה. אני מקווה שאוכל לפעול להביא תקווה לישראל ולא ייאוש בכל התחומים שעל הפרק. אני מאחל לכל חברותי וחבריי לפעול בצורה נאותה כדי להפתיע לטובה על מדינת ישראל. אני בדרכי החדשה אנסה לעשות הכל כדי לפלס את הדרך בתחומים הללו ולהגיע למטרות הללו", חתם הרצוג את דברי הפרידה.