האפליה ביקב נמשכת

פוצץ המשא ומתן בין העובדים שהופלו להנהלת יקבי ברקן ומתברר שעדיין מופעלים קווי ייצור מהם מודרים יוצאי אתיופיה.

ערוץ 7 , י"ח באב תשע"ח

המשא ומתן שהתקיים בחודש האחרון בין עובדים יוצאי אתיופיה שהודרו מקווי ייצור ביקבי ברקן לבין ההנהלה הגיע למבוי סתום, כך דווח הערב בחדשות כאן 11.

לפני כחודש פורסם תחקיר של אוריה אלקיים בו נחשף כי במסגרת התקשרות של 'יקבי ברקן' עם בד"צ העדה החרדית, הפסיקו את תעסוקתם של עובדים יוצאי אתיופיה בכל מה שכולל מגע עם היין.

על פי המסורת היהודית, מעורבות של אדם שאינו יהודי בייצור היין הופך אותו ללא כשר, אך משגיח הכשרות של היקב, שפועל מטעם בד"צ העדה החרדית, בחר לכלול בקטגוריה זו גם יהודים יוצאי אתיופיה.

הדרישה להדיר אותם מקווי הייצור אף הובילה ליחס משפיל ומבזה כלפי העובדים. בין היתר, באחד המקרים, משגיח הכשרות חטף בקבוק יין מידו של אחד העובדים ממוצא אתיופי, מול עיניהם של יתר העובדים במקום.

לאחר חשיפת הפרשה לפני כחודש, ביקב מיהרו להתנער ממשגיח הכשרות, והוציאו הודעה שאף עובד לא יזוז מתפקידו. עם זאת, הערב דווח כי במהלך משא ומתן שנערך בחודש האחרון, בין הנהלת היקב, נציגי ההסתדרות והעובדים, המיוצגים ע"י עורכי הדין אלעד קפלן ואלה סקעת מארגון 'עתים', הנהלת היקב סירבה להיענות לדרישות העובדים וביקשה להמשיך באחד מקווי הייצור תחת השגחת הבד"צ וכן הסירה כל התייחסות מפורשת לדרישות הבד"ץ הפסולות ממסמך ההבנות. "לוחצים על היבלת ועל הפצע. עדיין אני לא נחשב כיהודי כשר" אמר אחד העובדים.

כשהתפרסמה הידיעה לראשונה נמסרו הודעות גינוי מכל קצוות הקשת הפוליטית ואף נשמעו קריאות לחרם על מוצרי החברה. גם הרב הראשי, הרב יצחק יוסף, יצא כנגד הנחיות הבד"צ: "אני רואה בחומרה רבה את ההנחיה שיצאה על ידי מי שמכנים עצמם גוף כשרות, לפסילתם של עובדים יוצאי אתיופיה שומרי מצוות מלעסוק בייצור יין. ספק גדול אם ניתן לסמוך על גוף כשרות הרואה עצמו כמחמיר כביכול ומקל בהלבנת ובשפיכות דמים של יהודים אחרים רק בשל צבע עורם" אמר בזמנו, ואף הצהיר כי בכוונתו לפעול בעניין בכל חומרת הדין.

הרב שאול פרבר, יו"ר ארגון 'עתים', שמייצג את העובדים, מסר כי "אמירות אינן מספיקות, דרושים מעשים בשטח. זו שערורייה שמנסים לטאטא את הפרשה מתחת לשטיח ולהציג מצג כאילו הבעיה נפתרה, כשבפועל האפליה נמשכת ללא הפנמה אמתית שמדובר בדבר פסול. יהדות אתיופיה היא חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית והעם היהודי ומי שמבקש לנהוג כלפיה באפליה והדרה – לא יכול לקרוא לעצמו "כשר" או "משגיח כשרות".