עונש מאסר למשוררת המסיתה

בית משפט השלום בחיפה גזר חמישה חודשי מאסר על המשוררת דארין טאטור מכפר רינה, ליד נצרת, שהורשעה בהסתה לאלימות ובתמיכה בארגון טרור

ערוץ 7 , י"ט באב תשע"ח

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: iStock

בית משפט השלום בנצרת גזר הבוקר (שלישי) 5 חודשי מאסר בפועל בניכוי ימי מעצר ושישה חודשים על תנאי על המשוררת הערבייה דארין טאטור.

טאטור, בת 36, מהישוב ריינה שליד נצרת, נעצרה באוקטובר 2015, בעקבות שיר שפרסמה ברשתות החברתיות. תחת הכותרת "התנגד עמי, התנגד להם" כתבה בין השאר, "התקומם עמי, התקומם נגדם. התקומם נגד שוד המתנחל ולך בעקבות שירת החללים".

השיר עלה כסרטון ביוטיוב כשברקע נשמעת מנגינה וטאטור בקולה קוראת את השיר. על המסך נראו צילומים של השלכת אבנים ובקבוקי תבערה על חיילי צה"ל.

בנוסף לפרסום השיר, טאטור גם ניהלה דף בפייסבוק כשעל תמונת הפרופיל היה כתוב: "אני השהיד הבא" ולידה היא שמה את תמונתה של הצעירה מנצרת שנופפה בסכין מול חיילים בשנת 2015 ונפצעה קשה מירי.

לפסק הדין

לאחר מעצרה ארגנה העיתונאית טל ניצן אירוע מחאה נגד המעצר שהתקיים תחת הכותרת 'זכות השירה' בתל אביב.

במהלך האירוע אמרה ניצן, "אנו מתאספים פה היום כדי לא לשתוק. די לדעת שלא שתקנו כשהדבר הזה קרה ולהבטיח שלא נשתוק גם בעתיד. אנחנו מתעקשים לפרוץ את הבידוד שמנסים לכפות על דארין טאטור, להפריע לניסיון להרחיק אותה מהעין, להעלים אותה, לכפות עליה אלם. כי על כל סתימת פיות נגיב בצעקה".

בדף פייסבוק מיוחד שהוקם לקראת האירוע נכתב, "אנו, משוררים, סופרים ואנשי רוח, עוקבים בזעזוע אחר מעצרה של המשוררת דארין טאטור והתביעה נגדה בגין פרסום שיר ברשת וסטטוסים בפייסבוק. דארין טאטור, אזרחית ישראלית, נכלאה לשלושה חודשים וכעת היא נתונה במעצר בית בתנאים מגבילים ביותר בהמתנה למשפטה. בגין פרסום שיר ברשת. מדובר בסתימת פיות ופגיעה קשה בחופש הביטוי ובחופש המחאה, שלב חמור נוסף בהידרדרות זכויות האדם בישראל, והליך מביש אשר יאה למדינות טוטליטאריות ואין לו מקום במשטר שמתיימר להיות דמוקרטי".

"רדיפה זו אחר משוררת ערבייה צורמת במיוחד על רקע התעלמות רשויות החוק מדברים אלימים, גזענים וחמורים בהרבה שמפרסמים ברשת יהודים, מדי יום: איפָה ואיפה ודיכוי חד-צדדי שגם להם אין מקום במדינה המתיימרת לשוויון בפני החוק", נכתב בדף הפייסבוק