העדה הדרוזית תקיים מו"מ על חוק הלאום

לאחר דיון ממושך הודיעו ראשי העדה הדרוזית כי בכוונתם לקיים משא ומתן על סעיפי המתווה שהציע ראש הממשלה לפתרון משבר חוק הלאום.

ערוץ 7 , כ"א באב תשע"ח

נתניהו והשרים בפגישה עם הח"כים הדרוזים
נתניהו והשרים בפגישה עם הח"כים הדרוזים
צילום: חיים צח, לע"מ

ראשי העדה הדרוזית הודיעו הלילה (חמישי) בתום דיון ממושך בכפר יאסיף כי בכוונתם לקיים משא ומתן על סעיפי המתווה שהציע ראש הממשלה בנימין נתניהו לפתרון המחאה של העדה נגד חוק הלאום.

עוד נמסר כי העצרת שתוכננה למוצאי שבת בכיכר רבין תתקיים כמתוכנן.

"העדה הדרוזית מודה לראש הממשלה על המאמצים הכבירים שהשקיע לעיגון מעמדה החוקתי של העדה הדרוזית במדינת ישראל", נמסר לאחר הדיון, בראשות השייח' מואפק טאריף, ראשי רשויות ואחרים. "אין ספק שנוצר חלון הזדמנויות לתקדים היסטורי לקידום העדה הדרוזית ומעמדה במדינת ישראל".

נציגי העדה הוסיפו כי יש "להמשיך הדיונים מול צוות ראש הממשלה על בסיס עקרונות המתווה אשר הוצע לצורך הגעה למסמך הבנות המקובל על שני הצדדים".

הם קראו לבני העדה לנהוג באחריות, תוך כיבוד החוק והסמלים "שלמענם יצאנו למאבק", תוך שהם מבהירים: "נושא השירות הצבאי והגיוס מחוץ לוויכוח הציבורי".

נזכיר כי המתווה כולל עיגון בחוק של מעמד העדה הדרוזית וכן של מעמד העדה הצ'רקסית. על פיו, החוק גם יוקיר את תרומת העדה לביטחון המדינה ויכלול תמיכה במוסדות העדה, חיזוק היישובים הדרוזיים והקמת יישובים נוספים לפי הצורך, וכן את שימור המורשת הדרוזית והנחלתה.

עוד על פי המתווה שגובש על ידי הצוות שהקים לנושא ראש הממשלה בראשות מנכ"ל משרדו יואב הורביץ, השייח' מואפק טריף והשרים איוב קרא ויריב לוין, תעוגן בחוק זכאותם של בני מיעוטים בכל הדתות והעדות המשרתים בכוחות הביטחון להטבות שונות.

הוחלט גם להכניס לתוך החוק להכרה בתרומתם של כל בני המיעוטים הנוטלים חלק בהגנת המדינה.

במקביל, תוקם ועדת שרים בראשותו של נתניהו שתעסוק בעדה הדרוזית, תקדם את המתווה המוצע ותפקח על יישומו.