הבחירות בירושלים:
זעם על המודעה הפרובוקטיבית

מודעת הקמפיין של סיעת "הבית היהודי-האיחוד הלאומי" עוררה זעם גם במפלגת הבית היהודי והן במפלגת האיחוד הלאומי. בנט: זו לא דרכנו.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ה באב תשע"ח

ראשי הרשימה המאוחדת ומזכ"לי המפלגות
ראשי הרשימה המאוחדת ומזכ"לי המפלגות
צילום: יח"צ

קמפיין הבחירות לעיריית ירושלים של רשימת "הבית היהודי-האיחוד הלאומי" יוצר סדק משמעותי ראשון ברשימה המאוחדת.

הבוקר (שני) פרסם העיתון ידיעות אחרונות את המודעה, בה נראים שלושה מהמועמדים לראשות העיר כאשר לתמונתם נעשה עיבוד פוטושופ כך שיראו לבושים כחרדים. מתחת לתמונות מופיע סלוגן הקמפיין בו נאמר, "רק בית יהודי מנצח יבלום את השפעת החרדים".

המודעה עוררה זעם רב בקרב אנשי מפלגת האיחוד הלאומי, שהתנערו ממנה באופן מיידי והביעו התנצלות בפני מי שנפגע ממנה.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' צייץ בטוויטר, "קמפיין כואב ומביש שפורסם הבוקר מטעמנו בבחירות המוניציפליות בירושלים נעשה שלא על דעתנו ואנחנו מתנערים ממנו באופן מוחלט ודורשים את גניזתו. מבקש להתנצל באופן אישי בפני מי שנפגע. נתחקר ונוודא בע"ה שטעויות חמורות כאלו לא יישנו. תודה לכל מי שהסב את תשומת ליבי לכך מהבוקר".

ממפלגת האיחוד הלאומי נמסר, "מפלגת האיחוד הלאומי מתנערת מהמודעה החמורה והמכאיבה שפורסמה היום בידיעות אחרונות. ירושלים היא עיר של אחדות וכל פילוג ושיסוי בין אוכלוסיות אינו דרכינו. אנחנו בבדיקה מול שותפינו כדי להבין איך יצא דבר תקלה שכזה בקמפיין ולדאוג לגניזתה באופן מיידי. מודעה שכזו אינה מקובלת עלינו ואנו מתנצלים על הטעות הנוראית ומבקשים את סליחתם של כל מי שנפגעו".

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט התנער אף הוא מהמודעה וגינה אותה, "הבית היהודי מגנה בתוקף את הקמפיין שפורסם הבוקר ע״י סניף המפלגה בבחירות המוניציפליות בירושלים. ‏הקמפיין לא נעשה על דעת ההנהגה הארצית של המפלגה, ולא מייצג את עמדתה כלפי הציבור החרדי. ‏לא זו דרכנו. ‏אנו מאמינים בחיבור והידברות בין החלקים השונים בחברה הישראלית, ולא בהגדלת הקיטוב".

המודעה הפרובוקטיבית
צילום: דוברות הקמפיין

ברשימת מאוחדים בראשות אריה קינג תקפו את הקמפיין גם כן, "יראה הציבור וישפוט למה לא יכל חברינו דב קלמנוביץ׳ להמשיך את השותפות עם מי שרוממות האחדות על שפתיה אבל ארס השנאה וההפחדה כלפי יהודים מרעילים כל פעולה שלה גם בתקשורת וגם בעיריה. לאור פרסום המודעה, בה מלגלגת חגית על הלבוש החרדי והפיאות, תנועת מאוחדים חוזרת וקוראת לאיחוד הלאומי לפרוש מרשימת הבית היהודי בעיר ירושלים ולהפסיק להכשיר את השרץ. הציבור החרדי בעיר איננו האוייב, אלא שותף לבניינה של עיר הקודש! לצערנו, איננו רואים הבדל בין הלבשת המועמדים לראשות העיר בתחפושת חרדית מלגלגת לבין הלבשת תמונה של מנהיגים יהודיים בכאפייה. זו הסתה לכל דבר. רק ברשימת מאוחדים קיימת אחדות אמיתית של חזית תורנית-לאומית הכוללת כיפות סרוגות, חרדים עובדים, ציבור ספרדי חרדי ומסורתיים. זהו הפסיפס המופלא של תושבי ירושלים אותו נפעל לייצג באהבת אחים, למען אחדות ירושלים וצביונה היהודי".

חה"כ ינון אזולאי (ש"ס) הצטרף למתקפה, "הקמפיין המסית של הבית היהודי בירושלים נראה כאילו נלקח מהשבועון 'דר שטירמר' הגרמני ומזכיר תקופות אפלות. אז מה הפלא שהפרסומאי אילן שילוח המתפרנס גם מהציבור החרדי, מרגיש בנוח לטנף כלפי ציבורים שלמים?"

מתנועת התעוררות נמסר, "קמפיין סיעת ׳הבית היהודי׳ מעורר שאט נפש ותחושה קשה, על גבול האנטישמיות. גם בדיון הציבורי יש לשמור על התנהלות אחראית ולהימנע מביזוי אוכלוסיות שלמות. אירוני שסיעת הבית-היהודי שחתומה על העברת מוסדות חינוך ממ"ד לחינוך החרדי תחת הסכם השכונות הכושל שפגע בירושלים היא שיוצאת בקמפיין נגד התחרדות. רק התעוררות ועופר ברקוביץ' ינהיגו ירושלים מאוחדת ומאחדת, שבה ציבור אחד לא דורך על רגליו של ציבור אחר. זו הדרך להנהיג את ירושלים. כי אם ירושלים לא תהיה של כולם, היא פשוט לא תהיה".