חכמת הנזיר ממשיכה להיחשף

המשכן המחודש של מכון ״נזר דוד״ לשימור מאות ספריו וכתביו של הרב הנזיר, ייחנך מחר בערב לצד השקת הספר ״חוג הראיה".

בני טוקר , כ"ז באב תשע"ח

הרב הנזיר מוסר שיעור בביתו לפני 60 שנה
הרב הנזיר מוסר שיעור בביתו לפני 60 שנה
צילום: מכון נזר דוד

בבית אריאל בירושלים יושק מחר (חמישי) ספרו של הרב הנזיר, הרב דוד כהן זצ״ל, במלאת 46 שנים לפטירתו ובמלאת שנתיים לפטירת בנו השר שאר ישוב הכהן זצ״ל.

כמו כן תתקיים חנוכת המשכן המחודש של מכון ״נזר דוד״ הפועל לשימור כתבי הרב הנזיר.

הרב יונתן קראוס, יו"ר מכון נזר דוד ואריאל, אומר לערוץ 7 כי ככל שחולפות השנים נחשפת תורתו הרחבה בנגלה ובנסתר של הרב הנזיר שהשאיר אחריו עשרות ספרים, "בערב הזה אנחנו חונכים את הבית המחודש של מכון נזר דוד ובו תשכון הספרייה של הרב הנזיר עם אלפי ספרים ממקורות שונים בנגלה בנסתר ובחכמה כללית, שכך הייתה דרכו של הרב הנזיר להשתמש בכל החכמות כדי לברר את האמת.

ףכדוגמא נספר כי בספריה יש עשרות מהדורות של ספר הכוזרי שבעזרתן הגיע הרב הנזיר לדיוק מקסימאלי של הספר. הרב השאיר לנו כתבי יד רבים ואנחנו שמחים שסוף סוף נמצא המשכן הראוי להם גם מבחינת תנאי שימור, בנוסף יחנך מחר מתחם יפה ומכובד לעבודת חוקרי המכון ובית מדרש נזר דוד למסירת שיעורים לציבור".

במהלך השנים האחרונות ישנה פריחה רבה בלימוד כתבי הנזיר, "אנחנו זוכים בשנתיים האחרונות לפריחה בתורתו של הנזיר, יש עדיין כתבים רבים שעדיין לא זכינו שיצאו אבל הקצב הוגבר ואנחנו מקווים להוציא ספר אחד מדי שנה כדי שתורתו תלך ותצא לאור ויפוצו מעינותיו החוצה.

״הציבור מתעניין מאוד בתורתו ובלימוד כתביו בראשם ספרו ׳קול הנבואה׳, וכל שבוע יש שיעורים על תורתו עם מרצים שונים ביניהם תלמידיו הרב דרוקמן, הרב אריאל והרב שילת".

הרב קראוס מספר על הספר "חוג הראיה" - כרך א', ובו שיעורי הרב הנזיר על אורות הקודש, "הספר שזכינו להוציא הוא הכרך הראשון של חוג הראיה, ספר שמכיל את שיעורי הרב הנזיר על אורות הקודש, כחלק מהדייקנות שלו הוא היה מגיע לשיעוריו כשהשיעור כולו מוכן בכתב יחד עם כל הספרים והמקורות.

״השיעור היה מתחיל בזמן ונגמר בזמן. הכול מדויק. כל השיעורים האלה השתמרו ובתוכם מאות רבים של עמודים על שיעוריו באורות הקודש, מבוסס ברובו על השיעורים שנמסרו בשנות השישים עם משתתפי השיעורים תלמידי מרכז הרב אז, הרב דרוקמן, הרב צוקרמן והרב שילת, שיעורים מצטיינים ברוחב יריעה עצום.

״מונח לפנינו נכס מן המדרגה הראשונה לכל אלה שחושקים בתורת הרב הנזיר שקיבל מהרב קוק את הרשות לערוך את הספרים מתוך רוחב היריעה מהנגלה וספרי הקבלה דרך ספרי החכמה הכללית וספרי הפילוסופיה. הרב הנזיר לא היה מוכן להניח שום דבר בצד והכול כדי לברר את האמת האלוקית".

הרב קראוס מציין גם את זכרו של בנו של הרב הנזיר, רבה של חיפה הרב שאר ישוב כהן שנפטר לפני שנתיים וששימש כנשיא מוסדות אריאל ומכון הארי פישל, "אנחנו ואני כנכדו משתדלים ללכת לאורו ובדרכו של הרב שאר ישוב שהדריך כאן במכון אריאל ונזר דוד, ממש עד שנותיו האחרונות.

״הכולל המפורסם להכשרת דיינים ורבנים ששילב את כל הציבורים, חרדים, חסידים ודתיים, וכדי לסבר את האוזן רוב חברי בית הדין הגדול כיום הם בוגרי אריאל. אנחנו מנסים להמשיך את דרכו, היה לו הוד והדר מיוחד שכבש את הלבבות, הרב שאר ישוב מצד אחד ידע לשלב אמירה חדה בערכי התורה וארץ ישראל שהוא לא זז ממנה ומאידך היו לו נחת רוח וסבלנות ופתיחות כמו אהרון הכהן. שילוב שהוא נדיר שזכינו לחזות בו".