נתניהו נגד התאגיד: מתנהל בבזבזנות

מקורבי נתניהו לא מתרגשים מאיומי התאגיד "כאן" לבטל את האירוויזיון בישראל. "התאגיד יכול למצוא תקציב בעצמו".

ערוץ 7 , א' באלול תשע"ח | עודכן: 21:51

זוכת אירוויזיון 2018 נטע ברזילי
זוכת אירוויזיון 2018 נטע ברזילי
צילום: Andres Putting

גורמים בסביבת ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיבו הערב (ראשון) לאיום של תאגיד השידור הציבורי ולפיו התאגיד יאלץ לוותר על אירוח האירוויזיון בישראל בשל הקשיים להעמיד ערבות לפי דרישת איגוד השידור האירופי.

"ראש הממשלה ושר האוצר החליטו שגוף שמתוקצב בסכום עתק של 750 מיליון שקלים על חשבון הציבור, יכול למצוא את המקור התקציבי עבור ערבות לאירוויזיון. התאגיד מתנהל בבזבזנות ומנסה להכשיל את האירוויזיון", האשימו הגורמים.

מתאגיד "כאן" נמסר: "התאגיד לא יכול לממן את הפקת תחרות האירוויזיון מתקציבו, שהוא שקוף לחלוטין ומכסה על-פי חוק פעילות ענפה בשלושה ערוצי טלוויזיה, תשע תחנות רדיו ופעילות דיגיטל. התאגיד מחויב על פי חוק בהשקעה בתוכן והפקות מקור לאורך כל השנה והמשמעות של הסטת הכספים הללו היא ביטול הפקות ופיטורי עובדים לטובת שלושה ימי שידור של הפקת האירוויזיון.

''כמעט כל מדינה שקיבלה את הזכות לארח את האירוויזיון השתתפה בתקציבו והרוויחה לקופת המדינה כסף רב מתיירות של אלפי מבקרים ומחשיפה עולמית. כל ניסיונותינו למצוא פיתרון משותף נתקלו בהתעלמות ומשמעותה של החלטת הממשלה היא חד-משמעית - ויתור על הזכות לארח את התחרות", הוסיפו בתאגיד.

כאמור, יו"ר מועצת תאגיד השידור ''כאן'', גיל עומר, פנה הבוקר לראש הממשלה ואיים כי התאגיד יודיע מחרתיים לאיגוד השידור האירופי (EBU) כי הוא מוותר על אירוח אירוויזיון 2019 בישראל. התאגיד מתקשה להעמיד ערבות בסך 12 מיליון אירו (כ-50 מיליון שקלים), שאותה דורש איגוד השידור האירופי להפקיד בבנק בשווייץ.

"בעוד יומיים נדרש תאגיד השידור הישראלי להעמיד ערבות בסך 12 מיליון אירו להבטחת קיומה של תחרות אירוויזיון 2019 בישראל. מדובר בנקודת אל-חזור, שלאחריה, במידה ולא תועמד הערבות כנדרש ע"י איגוד השידור האירופי, לא ניתן יהיה לשנות את המצב שיתהווה ותחרות האירוויזיון 2019 לא תוכל להתקיים בישראל", כתב עומר לנתניהו.

עומר הוסיף כי "מזה כשבועיים אני עושה מאמצים מרובים, על מנת ליידע את מקבלי ההחלטות בדבר המכשולים שעומדים בפנינו על מנת לעשות כל מאמץ לפותרם. במכתבים שונים ששלחתי בתקופה זו, ציינתי שאנו רואים חשיבות רבה מאד בקיום התחרות בישראל ומשוכנעים כי יש בכך תרומה משמעותית למדינה הן מבחינה תדמיתית והן מבחינה כלכלית.

''לצערי, בקשותינו החוזרות ונשנות לעבודה אינטנסיבית שתפתור את הבעיות המהותיות הניצבות כמכשול בפני קיום התחרות בישראל - לא נענו", הוסיף עומר במכתבו לראש הממשלה.