אלו הזוכים בפרס מפקד גלי צה"ל

חבר השופטים בחן יותר מ-50 תכניות שהוגשו ושודרו החל מיום העצמאות תשע"ז ועד ליום העצמאות תשע"ח.

רעות הדר , ג' באלול תשע"ח

שמעון אלקבץ
שמעון אלקבץ
צילום: משה שי, פלאש 90

מפקד גלי צה"ל שמעון אלקבץ הכריז היום (שלישי) על שמות התכניות הזוכות בפרס מפקד גל''צ למצוינות לשנת 2018.

השנה יוענקו פרסים ל-7 מתכניות התחנה, בקטגוריות השונות: מבצעי שידור מיוחדים, אקטואליה, צבא וביטחון, מוסיקה, תרבות ובידור, תכניות תעודה, ביכורים (תכנית שכל יוצריה הם חיילים) והסכתים (פודקאסטים).

חבר השופטים בחן יותר מ-50 תכניות שהוגשו ושודרו החל מיום העצמאות תשע"ז ועד ליום העצמאות תשע"ח.

בקטגורית מבצעי שידור מיוחדים זכתה התכנית "70 לישראל" - סדרה בת שמונה תכניות ששודרו בשבועות שקדמו ליום העצמאות ה-70 של מדינת ישראל. בשילוב של כתבות תחקיר, ראיונות, קטעי ארכיון נדירים, וכן קטעי מוסיקה הצליחה הסדרה להחיות את התקופות השונות בתולדות המדינה, לבחון את מאפייני דרכה של החברה הישראלית ולשקף את הלכי הרוח מהכרזת המדינה ועד העשור הנוכחי.

בקטגורית אקטואליה זכתה התכנית "יהיה בסדר", המציינת עשור לפעילותה כמוקד לתלונות הציבור על כשלים ועוולות, בשירות הניתן לאזרחים בכל תחומי החיים. התכנית משלבת שירות לאזרחים, עם עבודה עיתונאית יסודית החושפת למאזינים בעיות ומחדלים. ביניהם- כשלי התחבורה הציבורית, ההתעמרות של חברות ביטוח בקשישים סיעודיים, מפגעים סביבתיים ועוד.

בקטגורית צבא וביטחון זכתה התכנית "מחפשים את חיים ברנדה", המלווה שני אחים שכולים, שאביהם, חיים ברנדה, מורה למתמטיקה, נפל בשירות מילואים זמן קצר לאחר מלחמת ששת הימים, ואימם נהרגה בתאונת דרכים שנים אחדות אחר כך.

הודות לעבודת תחקיר מקיפה ומעמיקה זוכים האחים, 50 שנה אחרי נפילת האב, להיחשף למידע חדש רב על אביהם, על הימים הקשים לאחר נפילתו, על ההלם וההחלטות הקשות שקיבלו לאחר מותה של אימם. סיפור חייו של ברנדה, מובא בהגשה מרתקת המבוססת על מספר רב של ראיונות.

בקטגורית תכנית המוסיקה, הבידור והתרבות זכתה תכנית לציון 30 שנה לאלבום הבכורה של אהוד בנאי, "אהוד בנאי והפליטים". בראיון מקיף ומרתק, עם מגישת התכנית לבנת בן-חמו סיפר בנאי על דרך יצירתו של אלבום חשוב זה בתולדות הרוק הישראלי, על שיריו המשקפים ביקורת חברתית, ועל סוגיות חברתיות שעד היום נותרו רלוונטיות ובוערות.

בקטגורית תכנית התעודה זכתה התכנית "קול מתוך המזוודה: תחנות הרדיו בימי המנדט הבריטי". התכנית משחזרת את מפת שידורי הרדיו בארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי, שכללו את תחנת השידור של ממשלת המנדט, אשר במסגרתה נכללו גם שידורים בעברית במסגרת "קול ירושלים", וכן את תחנות הרדיו של ההגנה, האצ"ל והלח"י. התכנית משחזרת חלק חשוב בהיסטוריה של התקשורת בארץ ישראל, תוך שימוש בהקלטות מן התקופה, ראיונות עם מומחים וכן עם שדרנית תחנת לח"י גאולה כהן.

בקטגורית תכנית הביכורים זכתה "משפחה מיוחדת", השופכת אור על חייהם של בני משפחות של אנשים בעלי צרכים מיוחדים. התכנית נערכה והוגשה על ידי יובל אונגר, אחותה של יולי, בעלת צרכים מיוחדים, ובהשתתפות מיכל אונגר, אמן של שתי האחיות. השיחה ביניהן, לצד ראיונות עם בני משפחות אחרות המתמודדות עם מצבים דומים, נוגעת ללב ברגישותה ובאומץ בו היא מישירה מבט לפינות אשר אינן זוכות בדרך כלל לחשיפה.

ובקטגורית ההסכתים (פודקאסטים) זכה ההסכת "מעבר לים", הכולל מגוון רחב של כתבות על נושאי חוץ. ההסכתים מבוססים על כתבות אשר שודרו ב"יומן חוץ" של גלי צה"ל. בשילוב קטעים בשפת המקור ממדינות שונות נחשפים המאזינים למידע על המתרחש ברחבי העולם, ובכך מקרב ההסכת את הציבור הישראלי לחוויה הגלובלית.

מפקד גלי צה"ל, שמעון אלקבץ הודה לחבר השופטים - פרופ' רפי מן , פרופ' סמי שלום שטרית ופרופ' חביבה פדיה, ואמר "התכניות הזוכות מהוות פסיפס אנושי, של מדינת ישראל בת ה70. הן נוגעות באנשים ובאירועים, שבזכות הסיפור שהם מספרים והמנגינה שהם משמיעים, הפכו ללב הפועם של השידור הציבורי בישראל".