'יהודים לתפוצות, ערבים לפלשתין'

שר התרבות הירדני לשעבר מציג חלופה לעסקת המאה, הכוללת השבת היהודים לארצות מוצאם: גם אם מצב הערבים כעת גרוע הוא אינו מפקיע זכויות

שמעון כהן , ה' באלול תשע"ח

ערבים בצעדת ''יום הנכבה'' ליד עתלית
ערבים בצעדת ''יום הנכבה'' ליד עתלית
צילום: יחיא ג'בארין/TPS

ד"ר צלאח ג'ראר, לשעבר שר התרבות הירדני וסגן נשיא אוניברסיטת ירדן בעמאן, פרסם מאמר ביומון הירדני הממסדי אל-ראי, תחת הכותרת "עסקה חלופית".

במאמר טען ג'ראר כי "עסקת המאה" שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ ואנשיו מנסים לרקום משקפת את חולשת הערבים ואת יהירותן של ישראל וארה"ב, הרוצות לכפות עליהם פתרון משפיל.

על פי תרגום שמפרסם מכון ממר"י השר לשעבר מציע עסקה חלופית שעיקרה: חזרת כל היהודים שהגיעו לישראל מאז הצהרת בלפור ב-1917 וכל צאצאיהם לארצות מוצאם, שיבת הפליטים הפלסטינים לבתיהם ופיצוי הפלסטינים והערבים בידי בריטניה וארה"ב על נזקי הכיבוש ועל אירוח הפליטים.

ההצעה כוללת את הסעיפים הבאים:

"הכיבוש הישראלי של אדמות פלסטין שבין הים התיכון לבין נהר הירדן יסתיים. כל היהודים שבאו לפלסטין לאחר הצהרת בלפור בשנת 1917- הם, בניהם וצאצאיהם - יעזבו אל הארצות מהן באו, מבלי לקחת עמם דבר.

ארה"ב ובריטניה יפצו את הפלסטינים על כל הנזקים שנגרמו לאדמה ולתושביה עקב הכיבוש הציוני.

ארה"ב ובריטניה יפצו את מדינות ערב על הנזקים שנגרמו להן עקב מעשי התוקפנות הציוניים נגד אדמותיהם ועל כך שאירחו את הפליטים [הפלסטינים] במשך כל תקופת הכיבוש.

כל הישראלים שנטלו חלק בהרג הפלסטינים יוסגרו לידי הצד הפלסטיני, כדי להעמידם לדין ולהשית על כל אחד מהם את העונש המתאים.

הפליטים הפלסטינים ישובו לבתיהם ולנכסיהם. הנהגת הכיבוש הציוני תחתום על מסמך הקובע כי אין להם שום זכות היסטורית או אחרת בפלסטין.

במקרה שהצד הישראלי ובעל בריתו האמריקאי יבקשו לשאת ולתת על סעיף כלשהו מהסעיפים הללו, ייערך [בעניין זה] משאל עם בקרב האזרחים הפלסטינים, בתנאי שבקשה זו תזכה להסכמתם של כל ילדי פלסטין ושל בני משפחותיהם של כל השהידים".

במאמרו קובע השר לשעבר כי "יהיו כנראה מי שיחשבו שהסעיפים הללו הם בבחינת חלום שאינו ניתן למימוש במצבה הנוכחי של האומה הערבית, ואני אומר להם כי המצב הנוכחי, חמור ככל שיהיה, אינו מפקיע שום זכות מבעליה, וכי הסעיפים הללו הן זכויותינו ועלינו להמשיך לדרוש אותן, בין אם הדבר יעלה בידינו היום ובין אם בעתיד".