כתב אישום נגד "המחבל מבלגיה"

כתב אישום הוגש היום (חמישי) בבית המשפט המחוזי בלוד נגד פעיל הטרור בעל האזרחות הבלגית שניסה לחדור לישראל בחודש שעבר.

ערוץ 7 , ה' באלול תשע"ח

בלגיה
בלגיה
צילום: אייסטוק

פרקליטות מחוז מרכז הגישה הבוקר (חמישי) לבית המשפט המחוזי מרכז כתב אישום נגד מצטפא עוואד, תושב בלגיה בן 36, יליד לבנון.

עוואד מואשם בעבירות של חברות בארגון טרור, אימונים צבאיים אסורים, איסור פעולה ברכוש טרור ועבירות נוספות.

על פי כתב האישום, עוואד הוא אזרח לבנון שהיגר לבלגיה בשנת 2003 ובשנת 2010 הצטרף לארגון החזית העממית לשחרור פלסטין.

עוואד השתתף במפגשי פעילים של החזית העממית בבלגיה, למד את השקפת העולם של הארגון ופעילותו ובהמשך אף גויס באופן רשמי לארגון.

במהלך שנת 2015, פנה אל עוואד פעיל מרכזי של החזית העממית בבלגיה והציע לו לקחת חלק בפעולותיו של הארגון. בהמשך השתתף עוואד בפגישה של פעילים מרכזיים בארגון שנערכה בברלין, במסגרתה דנו הפעילים באופן חידוש פעילות הארגון. אותו פעיל אף הציע לעוואד לצאת לקורס הכשרה ביטחוני של החזית העממית בלבנון.

עוואד הסכים להצעתו והפעיל קישר אותו לממונה הצבאי של החזית העממית בלבנון, אשר תיאם את השתתפותו בקורס. במהלך הקורס, אשר נמשך שלושה ימים והועבר על-ידי פעילי "חיזבאללה", עבר עוואד שיעורים בנושא ביצוע והתחמקות ממעקבים.

בשנים הבאות נטל עוואד חלק בפעילויות של החזית העממית ברחבי העולם ובין היתר התלווה ללילא חאלד, פעילה מרכזית בארגון, להרצאות אותן העבירה ברחבי העולם בנוגע לפעילות הארגון. כמו כן סייע עוואד בהעברת כספים עבור הארגון מלבנון וסוריה לידי בכיר בארגון בבלגיה.

במהלך חודש יולי האחרון הגיע עוואד לירדן, שם השאיר את מחשבו האישי ואת מכשיר הטלפון הנייד שלו אצל לילא חאלד, וכן מחק את חשבון הפייסבוק שלו. לאחר מכן ניסה עוואד להיכנס לישראל דרך מעבר הגבול בגשר אלנבי, אך עם כניסתו לישראל נעצר על ידי כוחות הביטחון.

בבקשת המעצר נכתב כי יש להותיר את עוואד במעצר עד תום ההליכים, "בשל עבירות הביטחון שביצע ולאור חומרתם, טיבם ואופיים של מעשיו, אשר בבסיסם הזדהות ופעילות במסגרת ארגון טרור מוכרז... ובפרט נוכח כך שבמסגרת פעילותו של המשיב בארגון טרור מוכרז, הוא השתתף באימון צבאי-ביטחוני של הארגון, אשר הועבר על ידי פעילי ארגון 'חיזבאללה' בלבנון, וכלל תכני עיקוב, התחמקות מעיקוב וכתיבת דו"חות עיקוב.

בנוסף, פעילותו של המשיב במסגרת ארגון החז"ע כללה בין היתר השתתפות במפגשים רבים של פעילים בארגון ואף משימות העברת כספים בין פעילים מרכזיים בארגון, לטובת הארגון. כמו כן, עת שהה בירדן, עובר להגעתו לישראל, מחק המשיב את חשבון הפייסבוק 'המבצעי' שלו, והשאיר את מחשבו האישי והטלפון הנייד שלו בירדן, אצל פעילה בארגון. פעולות אלו בוצעו, לשם טשטוש פעילותו במסגרת ארגון החז"ע ובכדי להקשות על גורמי הביטחון בישראל להתחקות אחר פעילותו."