כיבוש עזה או אביב ערבי

"הפתרון הוא להפוך את עזה לישות כלכלית שמספקת עבודה לשני מיליון בני אדם ותהפוך לסינגפור של המזרח התיכון", אומר שר הביטחון.

ערוץ 7 , ה' באלול תשע"ח

ליברמן
ליברמן
Photo by Basel Awidat/Flash9

שר הביטחון, אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו), שוחח היום (חמישי) עם חברי תכנית "הקבינט" ברדיו 103fm על ההסלמה וההסדרה בעזה.

אחרי שאישר אתמול לפתוח את מעבר כרם שלום להעברת סחורות לרצועת עזה לאחר מספר ימים של שקט בעוטף וכעת מתבצעים מגעים עם חמאס להסדרה עליה. השר התייחס לסוגיה ואמר, "אני לא יודע מה זה הסדרה ומה ההגדרות הללו. המציאות בשטח היא הרלוונטית וההתנהלות שלנו תהיה בהתאם אליה. זה נכון שיש המון יוזמות מהעולם אך אם כל הכבוד אנחנו נתנהל את הדברים לפי האינטרס הישראלי. אין לנו אינטרס להרעיב את תושבי עזה אלא לנהל איתם דיאלוג מעל המנהיגים שלהם. אנחנו אומרים בצורה הכי ברורה: אם יהיה שקט בטחוני בצד השני יש לנו רצון להטיב עם תנאי התושבים ברצועה. אם יהיה שקט וביטחון תושבי עזה יהיו המרווחים הראשונים. אם יהיו הפרות סדר התושבים יהיו הראשונים שיפסידו".

"לרשות הפלסטינית יש אינטרסים משלה ושיקולים משלה, האינטרס שלנו זה להפיל את שלטון החמאס", אמר ומנה את הדרכים לעשות את זה, "או שאנחנו נכנסים וכובשים את רצועת עזה ומקריבים את החיילים שלנו או בדרך אחרת, אביב ערבי זו גם אופציה בעזה לא רק בטוניסיה. חשוב וצריך כל הזמן לתקשר עם הציבור ולדלג על הנהגת החמאס. אני מקבל כל יום סקירה של השיח האינטרנטי והרשתות החברתיות בעזה. מעולם לא הייתה תמיכה כל כך נמוכה בחמאס ברצועה כמו שהיא היום".

לדברי שר הביטחון פתיחת המעברים וההקלות לרצועה הם לא הישג של חמאס, "אחרי ארבעה חודשים חמאס לא הביא דבר לתושבים ומדינת ישראל היא הפתרון. לא נשלה את עצמנו, זה לא יקרה מחר ולא מחרתיים אך זו הדרך הבטוחה כדי שתהיה ישות ערבית לצידנו".

השר ליברמן נשאל על רעיונות של שרים בקבינט לתקיפת חמאס מהאוויר וניצל את ההזדמנות כדי להתנגח בשר נפתלי בנט, "אני מכיר כמה פוליטיקאים שמפריחים סיסמאות ורצים החוצה אחרי ישיבות קבינט, שכל שר יתעסק בתחום אחריותו כי לא חסרים לנו אתגרים בכל התחומים. כשאתה חזק ומצליח ופועל נכון מנסים לעצור אותך, כשאתה חלש מתעלמים ממך. אלברט איינשטיין הגדיר מהי טיפשות. עשינו כבר את עופרת יצוקה, עמוד ענן וצוק איתן. אי אפשר לחזור לאותה פעולה ולצפות לתוצאה שונה. הפתרון הוא להפוך את עזה לישות כלכלית שמספקת עבודה לשני מיליון בני אדם ותהפוך לסינגפור של המזרח התיכון. זה לא יקרה מחר בבוקר אבל זה הרבה יותר קרוב ממה שאנחנו חושבים".

כשנשאל מדוע לא להחזיר את העזתיים לעבוד בישראל השיב, "זה סיכון בטחוני שהוא בלתי אפשרי. להכניס 9000 עזתיים למדינת ישראל זה סיכון לא סביר. אנחנו פועלים בצורה נכונה במשרד הביטחון עם אסטרטגיה ברורה- אנחנו יודעים מה אנחנו עושים. עברנו את החמישה ימים הכי רגועים מאז מרץ וזה בגלל שמחקנו לעזתיים בניין שלם, חיסלנו שלושה פעילי ועשרות נפצעו. כשהם הבינו שעומדת לבוא עליהם מכה קשה - הגיע השקט".