נלחמים במגפת ההתבוללות

מדי שנה, עשרות נשים עוזבות את בתיהן ועוברות לגור עם ערבים. ארגון להב"ה מזמין נשים לרכוש כלים להתמודד עם התופעה.

בשיתוף להב"ה , ח' באלול תשע"ח

מסגד. ארכיון
מסגד. ארכיון
Photo by Esther Rubyan/FLASH90

רחל (שם בדוי), אמא לחמישה ילדים משכונה חרדית באשדוד, ברחה עם ערבי ממזרח ירושלים שעבד בביתה כקבלן שיפוצים. הקבלן היה זול, חייכן והבטיח לעשות עבודה מעולה השיפוץ אכן בוצע, אך רחל לא תזכה ליהנות ממנו.

הבעל ניסה לדבר עם רחל, אך היא לא טרחה לענות לו לטלפון. כשהתקשר לערבי, הוא לעג בפניו והבטיח "לשמור על רחל טוב טוב". למשטרה אין מה לעשות כי רחל בגירה וחופשיה לעשות כרצונה. הילדים במקרה זה זכו להישאר בחזקת האב- אך לעיתים בית המשפט פוסק אחרת.

זאת דוגמא אחת מבין עשרות תלונות שמגיעות למוקד ארגון להב''ה בחודשים האחרונים. בנות, ילדות, נשים נשואות ורווקות, בכל גיל, בכל מצב משפחתי ומכל מגזר- נעלמות, עוזבות את הבית עם בני מיעוטים. נידמה שמשהו שיבש את כושר השיפוט שלהן ואת היכולת שלהם לראות את המציאות כהוויתה.

המשטרה והרשויות אינן ערוכות ואינן מעוניינות לטפל במקרים אלו כיון שהכלים העומדים לרשותם מאוד מוגבלים, אי אפשר לדבר על התופעה כי זו "גזענות", למרות שבמקביל מבוצעות עברות אחרות שבגינן יש להרעיש עולמות; בעילת קטינות, איומים, ניצול, שימוש ואחזקת נשק בניגוד לחוק, סרסרות ועוד. הרשויות מפחדות להתערב ולתת מענה ראוי לאותן שנפלו ולמשפחותיהם.

לצערנו הקשר אינו מתחיל בהיעלמותה של האם, הרעיה, הבת או הנכדה, הקשר מתחיל ברשתות החברתיות, בבתי הספר, במקומות העבודה והבילוי, באקדמיה, בפועלים שאנחנו מכניסים לבית, בשירות הלאומי ואפילו בצבא.

אין מקום בטוח, אין מגזר עליו פסח נגע ההתבוללות והשאננות ש"אצלנו זה לא קורה", הטענה כי "בדרך כלל זה קורה במשפחות מוחלשות דתית/כלכלית/נפשית" טומנת בחובה סכנה ואטימות. החשש להתעסק בנושא גורר את התרחבותו למעגלים השמרנים ביותר.

מה זה מאוחר מידי? לפני שאין להן לאן לחזור, לפני שדרוש טיפול עומק כדי לברר את שורש ההתמכרות, לפני שהבת, האם, הרעיה, ממירה את דתה, נכנסת להריון ואז קשורה לערבי דרך התינוק.

ארגון להב''ה עוסק בנושא ומספק לאותן נשים ומשפחותיהן מענה, יעוץ והכוונה מקצועית מול כל הגורמים. בנוסף אנו מפעילים דירת חרום אליה מגיעות הבנות ועוברות שיקום ראשוני. במקביל הפעילים המסורים שלנו, עוסקים בהסברה בקרב הנוער במגזרים השונים, במקומות בילוי ואף ברשת החברתית. הארגון מפעיל רשת ארצית של פעילות שעוזרות ונותנות מענה לאותן בנות. בשבוע הבא יערוך הארגון כנס למתנדבות ולמי שמעונינות להצטרף למערך המתנדבות.

הכנס השנתי לנשים של ארגון להב"ה יוצא לדרך- ומזמין את הנשים לרכוש כלים מעשיים לטיפול בתופעת ההתבוללות בישראל. האירוע יתקיים ביום רביעי י"ח אלול (29.8.18) בשעה 16:00 בבית הכנסת "באר אברהם" רחוב נג'ארה 5 גבעת שאול ירושלים.

לפרטים והרשמה