״מי שיתקוף את ישראל לא יקבל כסף״

אנשי ממשל טראמפ סיפרו כי בכוונתם למנוע מימון ממדינות שיתקפו את ישראל. יועץ הנשיא על הסכסוך הערבי-ישראלי: ״חושבים מחוץ לקופסא״.

עדו בן פורת , כ"ו באלול תשע"ח

הנשיא טראמפ
הנשיא טראמפ
צילום: הבית הלבן

איש העסקים היהודי-אמריקני חיים סבן הזמין 20 מבכירי הקהילה היהודית, הן מהמפלגה הדמוקרטית והן מהרפובליקנית - למפגש עם צוות המו"מ הישראלי-פלסטיני של הבית הלבן.

״היום בבית הלבן, בשני בתי הקונגרס יש רפובליקנים, ומחר יכולים להיות דמוקרטים", ציין איש העסקים סבן והסביר את מטרת הכינוס. ״על כן חשוב היה מאוד מבחינתי להגיע לדו מפלגתיות בכל הנושא של ישראל".

במפגש לקחו חלק היועץ לנשיא קושנר, השליח המיוחד גרינבלט והשגרירה באו"ם היילי. על פי הדיווח של חברת החדשות, המשתתפים התרשמו מהתמיכה החד-משמעית של הממשל הנוכחי בישראל. השגרירה היילי הבהירה למשתתפים שמבחינתה מי שרוצה שארה"ב תתרום לו כסף חייב להפסיק לתקוף את ישראל.

בהתייחסות להחלטה לקצץ בכספי הסיוע לפלסטינים ועצירת הכסף לאונר"א, היא תקפה את מדינות ערב ואמרה: "הם אומרים 'אחינו הפלסטינים', אבל לא משלמים. הגיע הזמן שהם יתרמו, אנחנו נותנים את הכסף והם שורפים לנו את הדגל, זה לא יכול להימשך".

כשנשאלו אנשי הנשיא על נושא הקונפדרציה שעלה לכותרות בתקשורת הישראלים בימים האחרונים - התשובה הייתה בעיקר צחוק. "הצחוק מדבר בעד עצמו", אמר סבן לכתבת המדינית דנה ויס. "האם זה בוודאות מה שהם חושבים או לא חושבים, אני לא יודע, אבל ההתרשמות שלי היא שזה לא על השולחן".

יועצו וחתנו של הנשיא, ג'ארד קושנר, אישר כי התכנית של הנשיא טראמפ לא תוצג לפני בחירות האמצע בנובמבר הקרוב, ואולי אף תיגרר לשנת 2019.

כשנשאל האם התכנית תכלול את מושג שתי המדינות, ענה גרינבלט: "לאנשים שונים יש הגדרות שונות של מה זו מדינה. אחרי שכל הניסיונות הקודמים נכשלו, אנחנו מתכוונים להביא גישה אחרת ולחשוב מחוץ לקופסה".