לא נדרוש תמורה על העברת השגרירות

שגריר ארה"ב בישראל אמר בשיחות סגורות עם אנשי הקונגרס היהודי-אמריקני כי פרסום תוכנית השלום של הממשל אינו קרוב.

ערוץ 7 , י"ח באלול תשע"ח

דיוויד פרידמן
דיוויד פרידמן
צילום: ליאור מזרחי

שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, התבטא בשיחות סגורות בנוגע לדברי הנשיא טראמפ לפיהם ישראל תצטרך לשלם מחיר על העברת השגרירות.

בחדשות 2 דווח כי בשיחה עם נציגים מהקונגרס היהודי-אמריקני אמר פרידמן “אין שום דרישה שישראל תעשה משהו בתמורה להעברת השגרירות. הנשיא רק מבקש רצון טוב הדדי. טראמפ אמר שישראל תשלם מחיר 'גבוה יותר' ולא 'מחיר גבוה', והוא התכוון לכך שהוא ירצה לראות שישראל נותנת יותר. תחת נסיבות שבהן ארה"ב עשתה מאמצים כנים לסייע לישראל, אולי הישראלים יוכלו לעשות משהו מצידם".

הוא התייחס בשיחה גם לתוכנית השלום האמריקנית והודה כי פרסומה הולך ומתרחק. "התכנית תצא אל הפועל, אבל מאחר שהסיכויים השתנו, היא לא קרובה. זה לא יקרה בכינוס עצרת האו"ם הקרוב. העולם השתנה. העולם הותש מהנרטיב הפלסטיני, ומדינות ערביות כבר לא לוחצות לתהליך שלום. אנחנו מסתגלים לשינויים שדורשים לחשב מחדש את סדרי העדיפויות. באופן כללי אפשר לומר: תהליך השלום הישראלי פלסטיני ירד בסדר העדיפויות בשל אירועים ואיומים אחרים".

גם בנוגע לחוק הלאום הביע פרידמן דעה. לדבריו, "ישראל היא דמוקרטיה שיש לה את הזכות להעביר חוקים ויש לה את הזכות לפרש את החוקים באמצעות המערכת השיפוטית העצמאית שלה. באותה נשימה, לישראל יש חוקי יסוד, ואחד מהם הוא חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, שמספר לכל ארח זכויות אדם שוות. יש נתק בין מה שחוק הלאום אומר והאופן שבו הוא מתפרש. אפשר היה לעשות דברים טוב יותר, אבל זה עניין ישראלי פנימי".