נמאס להם

תושבי דרום תל אביב חוזרים לרחובות לאחר שנה שבה המתינו לצעדי הממשלה מול המסתננים שהפכו את חייהם לגיהנום והתאכזבו מאזלת היד.

שמעון כהן , י"ט באלול תשע"ח

שפי פז בהפגנות הדרום
שפי פז בהפגנות הדרום
צילום: יונתן סינדל. פלאש 90

היום (חמישי) בערב תתקיים בדרום תל אביב הפגנה נוספת של תושבים ופעילי מטה המאבק למען דרום תל אביב בקריאה לממשלה 'לפני שנה הבטחתם, עכשיו תקיימו'. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם שפי פז ממנהיגות המאבק.

"זו תהיה ההפגנה מאז 2012", אומרת פז. "רצינו להאמין למרות שהיה קשה לנו להאמין. חיכינו שנה שלמה ולא דיברנו נגד הממשלה ועשינו כל מה שיכולנו כדי לאפשר לממשלה לעשות מהלכים כדי להפסיק את הטירוף הזה. לא תמיד זה באשמת נתניהו וההממשלה, אבל זה גם באשמתם. הם לא הלכו עד הסוף בעניין הזה".

"במקום גירוש קיבלנו אינתיפאדה. קיבלנו מלחמת אזרחים אריתראית. אנחנו אזרחים סוג ב' וכך מתייחסת אלינו המשטרה. בכל עימות מי שייעצר זה הישראלי ומי שישוחרר עם לטיפה על הגב זה האריתראי. עצוב לי לומר זאת. אנחנו, הפעילים, הפכנו לכמעט אישיות בלתי רצויה כי אנחנו לא נותנים לעניין להיעלם".
הם נוהגים ברישיונות נהיגה מזויפים, מנהלים סחר בסמים וכשאנחנו קוראים למשטרה אנחנו נעצרים

פז מציינת כי בפועל "רשות ההגירה לא קיימת. יש סכסוך עבודה של שלוש שנים. כולם קיבלו ויזות חדשות, גם מי שהגיע בויזות מזויפות. הם נוהגים ברישיונות נהיגה מזויפים, מנהלים סחר בסמים וכשאנחנו קוראים למשטרה אנחנו נעצרים".

בדבריה מבקשת פז לשוב לעקרונות הבסיסיים של הציונות: "המדינה הוקמה כדי שדברים כאלה לא יקרו יותר, כדי שיהודי יקבל מקום שבו הוא בטוח בו. יש כאן מלחמה על אויב חיצוני, אבל למה שנביא לכאן עוד אויב שיגיע פנימה? למה שיעמוד כאן נוער שכבר קיבל מעמד והם כבר מגוייסים או מתגייסים, ויקללו אותי?", היא אומרת ומספרת על הקללות והאיומים שהיא סופגת כשהיא הולכת ברחוב "אני שומעת מהם 'אני אשחט אותך' ו'אתם לא תהיו פה ואנחנו נישאר פה כי זו המדינה שלנו ולא שלך', וכשאני אומרת לשוטר שהאריתראי הזה איים עליי שישחט אותי הוא אומר לי באדישות שאגיש תלונה".

פז מציינת כי המיקום והתאריך של ההפגנה אינם אקראיים. "המיקום והתאריך מאוד חשובים, כי היום לפני שנה פחות יום ראש הממשלה בא לבקר כאן ביקור מאוד מתוקשר. הוא הכריז כמה פעמים שיחזיר לתושבי דרום תל אביב את השכונה, הבטיח לסופי, שהוא עלה אליה הביתה, סופי שגרה בקומה שישית בבניין שכולו מסתננים, שיחזיר לה את חייה, במקום שבו הוא ירד מהג'יפ הממוגן היטב, שם אנחנו הולכים להפגין ולומר שאנחנו זוכרים את ההבטחות. אם מישהו חושב שהוא ישתיק אותנו אז לא המדינה ולא מעצרים ולא האשמות שווא לא ישתיקו אותנו".
זו לא תהיה הפגנה של אלפים כי אין לנו את היכולות הלוגיסטיות לארגן את זה. צריך בשביל זה אוטובוסים, כסף ותנועות נוער. ראיתי איך השמאל מתארגן להפגנות והלוואי והיינו יכולים להתארגן כך. יהיו הרבה אנשים והרבה כעס

באשר לתחושות המארגנים מציינת פז כי אמנם ישנה הרגשה שאנשים משתתפים במחאה אבל "רוב הציבור אדיש". לדבריה "זו לא תהיה הפגנה של אלפים כי אין לנו את היכולות הלוגיסטיות לארגן את זה. צריך בשביל זה אוטובוסים, כסף ותנועות נוער. ראיתי איך השמאל מתארגן להפגנות והלוואי והיינו יכולים להתארגן כך. יהיו הרבה אנשים והרבה כעס. אנחנו חוזרים לרחובות. זו ההתחלה".

פז מספרת: "הממשלה ניסתה כמה פעמים להוציא מאיתנו הסכמה למתווה האו"ם וסירבנו. ההסכם הזה כלל שליש מהמסתננים שיישארו, שליש יפוזרו ברחבי הארץ ושליש יצאו לחו"ל. התנגדנו כי אף אחד מהם לא ייצא לחו"ל ואף אחד לא יפוזר. היו לנו פגישות עם אנשי האו"ם ואנשי משרד ראש הממשלה וראינו שבהסכם לא היה אף צעד אופרטיבי. שאלנו לאן הם הולכים בישראל? לישובים חזקים או לדימונה וקריית שמונה? לא קיבלנו תשובה. שאלנו איך תעבירו אותם? תבנו להם בתים? אמרו שיעודדו. הם לא יודעים והשליש שיישאר כאן זה השליש הקשה ביותר שלא יטופל, אלו הנרקומנים, העבריינים וההומלסים שאף אחד לא רוצה אותם". בדבריה מעירה פז כי "הקיבוצים, עם כל הרעש, קלטו 12 אמהות חד הוריות בהשקעות אדירות ובקשיים אדירים שהם נתקלים בהם. מישהו מאמין שהיו מפזרים 16,000 איש? איך? איך יוודאו שהם לא יחזרו? עם אזיקים אלקטרוניים? כשיביאו תכנית מסודרת יהיה אפשר לדבר, אבל זה נראה לנו כמו תכנית שנועדה רק לתת תחושה שעשו והכול יישאר אותו דבר".

פז מזכירה בדבריה גם את הסכם השלום שנחתם בין אתיופיה לאריתריאה, הסכם שלמעשה עיקר מתוכן את הטענה לסכנת חיים עבור המסתננים שיוחזרו לארצם. "אני טוענת כבר שנים שאריתריאה זה בלוף שהוא יחסי ציבור של השליט שרוצה את האנשים שלו בחוץ. זה מכניס לו כסף. זה ענף ייצוא. לא אתפלא אם הוא גירש את עושי הבעיות ושלח דווקא אותם לפה. עכשיו יש כבר שלום והשירות בצבא יקוצר לשנה וחצי, יש שיתופי פעולה עם מדינות ועם האו"ם, אז מה הם עושים כאן? למה הם מנהלים כאן מלחמת כנופיות ברחובות? למה הם רוצחים כאן אחד עם השני? לא צריך מדינה שלישית או קומבינות אלא לשלוח אותם עד התינוק האחרון שנולד היום".
כשבית המשפט יוכיח שוב שהוא נגדנו גם הוא יהיה מטרה. עמותות השמאל גם הן מטרה. הכול בעינינו מטרה.

ההפגנה המתוכננת להיום היא בעיני פז יריית פתיחה. "נחנו טיפה, כי היינו עסוקים בתיעוד המהומות שלהם. עכשיו אנחנו חוזרים לרחובות", ולא רק הממשלה על כוונת המחאה. "אנחנו עוקבים אחרי בתי המשפט והפוליטיקאים. עכשיו זו תקופה של הפוליטיקאים כי הולכים לבחירות מוניציפאליות ואחר כך יהיו בחירות כלליות. כשבית המשפט יוכיח שוב שהוא נגדנו גם הוא יהיה מטרה. עמותות השמאל גם הן מטרה. הכול בעינינו מטרה. אני מקווה שהמשטרה תתעשת כי היא לא מטרה אבל היא מפריעה לנו. המצב שאנחנו מתלוננים למשטרה ומוצאים את עצמנו אזוקים הוא לא מצב הגיוני. אי אפשר להתייחס אלינו כאל מפירי סדר".