''אין כלום בחקירות נגד נתניהו''

המשפטן חיים משגב לא מתפלא על כך שהיועמ"ש אינו ממליץ על הגשת כתב אישום נגד נתניהו. "אין שם שוחד. סיקור אוהד זה קשקוש".

בני טוקר , כ"ה באלול תשע"ח

נתניהו
נתניהו
צילום: הלל מאיר/TPS

ד"ר חיים משגב, מומחה למשפט פלילי, אינו מתפלא על כך שהיועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אביחי מנדלבליט, והפרקליטות מתקשים להגיע למסקנות בתיק ראש הממשלה.

"שמעתי וקראתי דברים שאמרה אתמול עו"ד ליאת בן ארי מפרקליטת מחוז תל אביב שהיא אחראית מטעם הפרקליטות שאמרה שהמלצה שגויה עלולה להיות הרת אסון, ולכן הם מאוד נזהרים מהמלצות והם לא היו רוצים שלחץ הזמן ישפיע על טיב ההחלטות. אני חושב שהיא צודקת בעניין הזה".

לדבריו מדובר בתיקים בעייתיים, "זה לא אדם שניגש לכספת, פתח והוציא כסף או קיבל מעטפות עם כסף. פה מדובר בדברים מאוד מעורפלים. בתיק 2000, לדוגמא, הייתה פגישה בין מו"ל ידיעות אחרונות לראש הממשלה. הפגישה הזאת הייתה בין שני אנשים פרטיים. עבירת שוחד מוגדרת כך שאם עובד ציבור מתחייב לעשות דבר במסגרת תפקידו, וכאן במסגרת תפקידיו של ראש הממשלה אין אפשרות לפעול כפי שנוני מוזס ביקש.

''הוא פנה לנתניהו כאדם פרטי וביקש 'תפעיל הקשרים שלך עם שלדון אדלסון או עם אשתו או עם עמוס רגב'. בכל מקרה בנימין נתניהו לא עשה דבר שקשור לתפקידו כראש הממשלה. אין בסמכותו לעשות דבר כזה. הוא לא יכול להשפיע ישירות על הפצת העיתון או למנוע את הפצתו. זה תיק שאין בו מאומה".

"הדברים האלה הוקלטו על ידי בנימין נתניהו כדי שיהיה לו ביטחון כנגד נוני מוזס, כדי שביום מן הימים הוא יוכל לומר: 'הנה תראו הקו שננקט בידיעות אחרונות נגדי נגזר משיקולים עסקיים ולא מאג'נדה פוליטית כזאת או אחרת'. אז אין לי ספק שתיק כזה לא היה צריך להיחקר", מוסיף משגב.

ד"ר משגב מעריך שראש הממשלה יזוכה בתיקים השונים. "הראיות מדברות בעד עצמן, העובדות מדברות בעד עצמן, ויהיה קשה ליועץ המשפטי לממשלה או לפרקליט המדינה או לפרקליטת מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה להמליץ או להגיש כתב אישום, כאשר הסיכוי הוא שראש הממשלה יזוכה בבית המשפט.

''בבית המשפט יושבים אנשים ברי דעת והסיכוי הטוב הוא שהוא יזוכה. אנשים מנסים להשוות בין אהוד אולמרט לבנימין נתניהו אבל זה רחוק מרחק עצום. אין כאן כלום. יש כאן הבטחה לסיקור גם בתיק 2000 גם בתיק 4000. סיקור אוהד זה קשקוש".