"היינו על סף מלחמה בעזה מספר פעמים"

שליח האו"ם למזרח התיכון מספר כי במקביל למאמצים להרגעת הרוחות בגבול עזה, נעשו ניסיונות לייצר חיכוך מכוון בין ישראל וחמאס.

ניצן קידר , כ"ד באלול תשע"ח

ניקולאי מלדנוב
ניקולאי מלדנוב
צילום: ליאור אביטן

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, מספר היום (שלישי) על המאמצים שהוא נוקט כדי לייצר רגיעה בגבול עזה.

"בחודשיים האחרונים עשינו מאמץ חסר תקדים למנוע מלחמה בעזה, והיינו על סף מלחמה מספר פעמים. עד עכשיו זה הצליח בגלל שיתוף הפעולה של הגורמים בשטח", אמר מלדנוב נאום מיוחד בכנס המכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי הרצליה.

הוא פירט את מטרות האו"ם באזור. "במקום לחכות למה שנראה כמו עימות בלתי נמנע החלטנו שהפעם ננסה למנוע אותו ולא רק להתמודד עם התוצאות שלה".

"ראיתי בזמן האחרון בתקשורת כל כך הרבה תיאוריות וקונספירציות לגבי מה שקורה בעזה. אני לא נבהל מכל הסיפורים האלה, אבל החלטתי להבהיר את המצב לאשורו: המציאות היא שאנחנו צריכים לעבוד יום ולילה כדי להבטיח יציבות בעזה. אנחנו לא במצב של עסקים כרגיל. זה לא יחזיק מעמד. השילוב של המצב ההומניטרי, כלכלי ופוליטי בעזה הוא מתכון בטוח לאסון שאיש לא רוצה", העריך מלדנוב.

הוא הבהיר עוד כי יש מי שמנסה לטרפד רגיעה. "כדי למנוע סכסוך כזה או אחר צריך שכל הצדדים ישתפו פעולה. בחודשים האחרונים, היו מאמצים לחתור תחת המאמצים שלנו ולהביא את ישראל והפלסטינים לעימות. אסור לתת לזה להצליח".