איילת שקד משיבה אש

בג"ץ הוא כבר לא סניף של מרצ. הדמוקרטיה לא נחלשה, היא רק התחזקה, אומרת השרה איילת שקד ומעבירה מסר ברור לימין לקראת הבחירות.

ערוץ 7 , כ"ו באלול תשע"ח

שרת המשפטים
שרת המשפטים
צילום: הלל מאיר/TPS

"בג"ץ הוא כבר לא סניף של מרצ. בעבר היו מגזרים שהרגישו שבג"ץ לא מייצג אותם. היום הוא מייצג את כולם. הוא יותר מגוון, יותר שמרן. הדבר היחיד שחסר בו הוא שופט עליון חרדי", כך אומרת שרת המשפטים איילת שקד בראיון מקיף ל"ידיעות אחרונות".

"השאיפה שלי", אומרת שקד, "הייתה להסיט את הספינה מהכיוון שאהרן ברק הוביל אליו, אל הכיוון השמרני. בבחירת השופטים הצלחתי לעשות זאת. לפני הבחירות קראנו לשנות את המדיניות של בתי המשפט - אני מיישמת את הדרישה הזאת בזכות היכולות הפוליטיות הגבוהות שלי".

במהלך כהונתה של שקד מונו וקודמו 300 שופטים, כשליש מכלל השופטים במדינה. "לא ספרתי כמה מביניהם דתיים וכמה חילוניים", היא אומרת. "קראתי את פסקי הדין שלהם ואת חוות הדעת עליהם והתייעצתי עם מי שמכיר אותם. הדבר החשוב ביותר הוא זהות השופטים. קידמתי אנשים שבתפיסת עולמם הם יותר שמרניים", אמרה, "הדמוקרטיה בתקופתי לא נחלשה, היא רק התחזקה".

בראיון היא מעבירה מסר ברור לבוחרי הימין, "אני מקווה שהציבור יבין שאם הבית היהודי לא תקבל מספר מנדטים דו־ספרתי, נתניהו יקים קואליציה עם השמאל"

"יצחק שמיר הלך לוועידת מדריד כדי שיכירו באוטונומיה פלסטינית. אחר כך בא נתניהו והכריז שהוא תומך בהקמת מדינה פלסטינית. כשלליכוד היו 40 מנדטים הוא הוביל להתנתקות ופינה את היישובים ברצועת עזה ובצפון השומרון. כשלבית היהודי היו רק שלושה מנדטים שוחררו יותר מאלף מחבלים בעסקת שליט. אני מקווה שהציבור יבין שאם הבית היהודי לא תקבל מספר מנדטים דו־ספרתי, נתניהו יקים קואליציה עם השמאל".

השרה תוקפת גם את הקרן החדשה לישראל: "הקרן החדשה היא גוף שחלק מהפעולות שלו חותרות תחת מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית", היא אומרת. "העמותות שנהנות מכספי הקרן מפעילות לוחמת משפט נגד מדינת ישראל ופועלות נגדה בחו"ל"

הראיון המלא עם איילת שקד - מחר ב"מוסף לשבת".