דובר צה''ל:
משטר אסד אשם בהפלת המטוס הרוסי

ישראל מאשרת כי תקפה מתקן סורי ששימש לייצור נשק קטלני, ומביעה צער על מותם של אנשי צוות המטוס הרוסי שהופל מפגיעת אש נ״מ סורית.

קובי פינקלר , ט' בתשרי תשע"ט

תקיפה בסוריה
תקיפה בסוריה
צילום: רויטרס

ישראל מביעה צער על מותם של אנשי צוות המטוס הרוסי שהופל הלילה (שלישי) כתוצאה מפגיעת אש נ״מ סורית. בירושלים מטילים את האחריות המלאה לאירוע על משטר אסד שצבאו הפיל את המטוס הרוסי.

בהודעת דובר צה''ל נאמר כי ''ישראל רואה גם באיראן ובארגון חיזבאללה שותפות באחריות לאירוע מצער זה''.

מטוסי קרב של צה"ל תקפו הלילה מתקן של הצבא הסורי ממנו עמדו להעביר מערכות לייצור נשק מדויק וקטלני עבור איראן וחיזבאללה בלבנון. דובר צה''ל תא''ל רונן מנליס אמר כי ''נשק זה נועד לתקוף את ישראל ומהווה איום בלתי נסבל כלפיה''.

עוד אמר מנליס, כי בין צה"ל לצבא הרוסי פועל מנגנון מניעת חיכוך שסוכם בין מנהיגי המדינות והוכיח עצמו מספר רב של פעמים בשנים האחרונות. מנגנון זה פעל גם הלילה.

מתחקיר ראשוני של האירוע עולה כי ירי נ״מ סורי נרחב ולא מדויק הביא לפגיעה במטוס הרוסי ולנפילתו. כאשר צבא סוריה שיגר את הטילים שפגעו במטוס הרוסי, מטוסי חיל האוויר כבר היו בשטח ישראל.

כמו כן, בזמן שבוצעה התקיפה הישראלית נגד היעד בלטקיה, המטוס הרוסי שנפגע לא היה במרחב הפעולה. בנוסף העלה התחקיר כי סוללות הנ"מ הסוריות ירו ללא הבחנה ולא טרחו לוודא שאין מטוסים רוסיים באוויר.

''ישראל תעביר לממשלת רוסיה את כל המידע הנחוץ לבירור האירוע ולאישוש העובדות שעלו בתחקיר זה", הוסיף דובר צה''ל.

גורם מדיני בירושלים הוסיף כי ''ישראל עומדת בקשר רצוף עם גורמי הממשל וגורמי הצבא הרוסיים בכל הדרגים ומעבירה להם פרטים''.

מטוס קרב
צילום: דובר צה"ל

מוקדם יותר זומן שגריר ישראל ברוסיה גרי קורן לשיחה במשרד החוץ במוסקבה בעקבות הפלת המטוס הרוסי על ידי סוריה. דובר משרד ההגנה הרוסי טען כי ישראל הזהירה את הרוסים דקה אחת לפני הפגיעה, ו-15 אנשי צבא רוסים נהרגו בהתרסקות המטוס.

הדובר גינה את "פעולותיה חסרות האחריות" של ישראל ואמר כי מוסקבה שומרת על זכותה לנקוט בצעדים הולמים לאחר "פעולתה העוינת" של ישראל. עוד נמסר ממשרד ההגנה הרוסי כי "ישראל יצרה פרובוקציה מכוונת, לא ייתכן שצה"ל לא ראה את המטוסים הרוסיים שהיו בהכנות לנחיתה".

לפי כלי תקשורת רוסיים, שר ההגנה הרוסי סרגיי שוגיו שוחח הבוקר בטלפון עם שר הביטחון אביגדור ליברמן, וטען כי ישראל אחראית למותם של 15 הרוסים.