"אמא, לימדו אותנו מגדר. רציתי למות"

תלמידת תיכון סיפרה לאמה בזעזוע: "קראנו כתבה על זוג בשוודיה שמגדל תינוק בלי מגדר". פרשנות

גיל רונן , י"ג בתשרי תשע"ט

אמא את לא מבינה
אמא את לא מבינה
צילום מסך

תלמידת תיכון מצפון תל-אביב סיפרה לאמה בזעזוע על שיעור ב"פמיניזם ומגדר" שהועבר לבני כיתתה, במסגרת השיעור באנגלית. האם פרסמה את הדו-שיח בקבוצת פייסבוק המזוהה עם רעיונות שמרניים.

"אמא את לא מבינה", פתחה הבת, בשיחת הוואטסאפ בין השתיים. "היה לנו שיעור על מגדר ופמיניזם באנגלית ואמרו דברים ממש מפגרים והיו בנות שאמרו שיש wage gap [פער שכר – ג"ר]".

"וקראנו כתבה על הורים בשוודיה שמגדלים תינוק בלי מגדר", הוסיפה. "רציתי למות".

הטיעון הפמיניסטי לגבי "פער שכר" בין גברים ונשים גורס שקיימת אפליה כוללת לרעת נשים, בתחום השכר. הטיעון נותח עשרות פעמים ונבדק במחקרים רשמיים רבים בישראל ובחו"ל, שקבעו כי הוא שקרי מיסודו.

נשים מרוויחות בממוצע פחות מגברים, אבל לא בגלל אפליה, אלא בגלל שהן בוחרות במקצועות שונים ודפוסי העבודה שלהן שונים משל גברים (בהכללה).

מטרת מיתוס "פער השכר" היא לשכנע נשים שלא לראות בגברים את מי שיעניקו להן ביטחון כלכלי אלא להיפך, לחוש שהגברים מונעים מהנשים להרוויח את כספן בעצמן, בדרכים נלוזות. בדרך זו מפורר הפמיניזם את הדבק בין אשה לאיש.

החינוך הפמיניסטי בתי הספר בישראל נפוץ ונרחב. ככל הידוע, איש אינו בודק את אמינות התכנים הפמיניסטיים. בדרך כלל מדובר בשקרים ובתעמולת שנאה, ובניסיון למוסס את ערכי המשפחה ולייצר איבה בין המינים.

הכותב הוא אב לשניים ויו"ר תנועת המשפחה.