הקבינט יתכנס בעקבות המשבר עם רוסיה

טרם צאתו לניו יורק לעצרת האו"ם יעדכן ראש הממשלה את השרים באשר להתמודדות עם ההחלטה הרוסית להעביר מערכות הגנה אווירית לידי סוריה.

ניצן קידר , ט"ו בתשרי תשע"ט

נתניהו ופוטין
נתניהו ופוטין
צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס מחר (שלישי) בבוקר, טרם צאתו של ראש הממשלה לעצרת האו"ם בניו יורק.

השרים ישמעו עדכון על המשבר שנוצר בין ישראל ורוסיה, לאחר הפלת המטוס הרוסי בשמי סוריה, בעיקר לאור ההחלטה הרוסית להעביר לידי הסורים מערכות הגנה אווירית מתקדמות מסוג S-300.

היום שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו בטלפון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, זאת בעקבות הודעת רוסיה לפיה תעביר לסוריה טילים מתקדמים נגד תקיפות ישראליות.

"ראש הממשלה הביע את ביטחונו באמינות תחקיר צה"ל ובמסקנותיו, והבהיר שוב כי האחריות לתקרית המצערת מוטלת על הצבא הסורי שהפיל את המטוס, ועל איראן שתוקפנותה מערערת את היציבות", נמסר מלשכת ראש הממשלה.

"ראש הממשלה אמר כי העברת מערכות נשק מתקדמות לידיים לא אחראיות תגביר את הסכנות באזור, וכי ישראל תמשיך להגן על ביטחונה ועל האינטרסים שלה.

סוכם להמשיך את ההידברות בין הצוותים המקצועיים ואת התיאום בין הצבאות בערוצים הצבאיים. ראש הממשלה חזר והביע את תנחומיו על מות החיילים הרוסיים".

שר ההגנה של רוסיה סרגיי שויגו הודיע מוקדם יותר כי מוסקבה תספק לסוריה בתוך שבועיים את מערכת ההגנה האווירית המתקדמת S-300 ואמצעי שליטה מתקדמים, זאת כחלק מצעדי התגובה להפלת מטוס הסיור לחופי הים התיכון בשבוע שעבר.

העסקה, לדבריו, כבר הושלמה ב-2013 והוקפאה בשל בקשת ישראל, אך עתה "המצב השתנה, ולא באשמתנו".