ליברמן:
המדינה הפלסטינית לא מעניינת אותי

שר הביטחון התייחס להצהרת טראמפ בנושא פתרון שתי המדינות. "בישראל יש אוכלוסייה שיוצאת להפגנות עם דגלי פלסטין וזו הבעיה האמיתית''.

ערוץ 7 , י"ח בתשרי תשע"ט

ליברמן בגבול
ליברמן בגבול
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ביקר הבוקר (ה') במעבר קוניטרה בגבול ישראל-סוריה, יחד עם מפקד פיקוד הצפון, אלוף יואל סטריק וקצינים בכירים נוספים.

שר הביטחון קיבל סקירה ביטחונית על היערכות צה"ל לפתיחת מעבר קוניטרה ובסיום הביקור אמר לעיתונאים כי לישראל אין רצון להתערב במלחמת האזרחים בתוך סוריה. ''מה שמעניין אותנו זה להבטיח את ביטחונם של אזרחי ישראל.

''עצם העובדה שאנחנו הגענו לכאן, לשער אלפא, ומבחינתנו גם כוח אונדו"ף התחילו לפעול ולסייר בסיוע צה"ל, זה אומר שאנחנו מוכנים לפתיחת המעבר כפי שהיה קודם וכרגע הכדור נמצא במגרש הסורי. מבחינת היכולת להפעיל את המעבר, גם מבחינה ביטחונית וגם מבחינה אדמיניסטרטיבית, הכל מוכן וסגור''.

ליברמן הדגיש, ''מה שכן אני חוזר ואומר, אנחנו נקפיד על מילוי של כל סעיף וסעיף באותו הסכם ההפרדה מ-74'. אנחנו בודקים את עצמנו יום יום, אנחנו נמצאים בקשר יומיומי עם חיילי אונדו"ף שנמצאים פה מימיננו, מי שיסתכל על המגדל יראה את חיילי אונדו"ף פועלים ועושים פתיחת ציר ואני מקווה שגם כאן החיים יחזרו לנורמאליות ולשגרה".

שר הביטחון נשאל האם אין בפתיחת מעבר קוניטרה הכרה בריבונות של אסד, והשיב "אנחנו מעולם לא שינינו את הקו, אמרנו שלא מתערבים, זה עניינם של הסורים. אסד הוא לא חבר שלנו, מבחינתי מדובר בפושע מלחמה וכל אותם גופים בין לאומיים שכל כך חרדים לזכויות האדם, אני לא רואה אותם פועלים דווקא בצד הסורי ולא מבקשים הבהרות מאסד או מהמשטר וזה לא ענייננו. אנחנו דואגים אך ורק לביטחונם של אזרחי ישראל".

ליברמן התייחס להפלת המטוס הרוסי בשמי רוסיה ולהחלטת פוטין להעביר מערכת הגנה אווירית מתקדמת לידי אסד. "קודם כל אנחנו מעריכים את יחסינו עם רוסיה, והתיאום הביטחוני בין צבא רוסיה לצה"ל זה דבר חשוב ביותר. אנחנו גם מצטערים על אובדן 15 הקצינים והחיילים הרוסים, יחד עם זה אין לנו שום עניין לנהל שיח תקשורתי עם רוסיה, כל מה שצריך ויש הרבה מגעים ויש הרבה תיאומים, הכל בצינורות החסויים.

''מבחינתנו כל מי שקצת יתעמק - זה ברור שכל האחריות על הפלת המטוס הרוסי היא על צבא סוריה. על כל השאר נדסקס איתם בפורומים הסדורים".

ליברמן נשאל עד כמה נפגעו היחסים בין ירושלים למוסקבה והשיב "אנחנו ממשיכים בתיאום הביטחוני וכמו שכבר כמה פעמים הבהרתי אין לנו שום עניין לנהל שיח תקשורתי עם הרוסים, יש לנו דרכים לתקשר".

שר הביטחון התייחס לתמיכת טראמפ בהקמת מדינה פלסטינית ואמר "המדינה הפלסטינית פשוט לא מעניינת אותי, מה שמעניין אותי זו המדינה היהודית ופה יש הרבה יותר בעיות אקוטיות מסתם סיסמאות.

''זה שבמדינת ישראל יש 20% אוכלוסיה ערבית שיוצאת פעם אחרי פעם להפגנות, למחאות, עם דגלי פלסטין ולא עם דגלי ישראל, לי יש בעיה עם זה וזו הבעיה האמיתית. אנחנו צריכים לדאוג למדינה היהודית וכל השאר זה פחות מעניין".

ליברמן נשאל האם מדינה פלסטינית היא חלק מאינטרס ישראלי והשיב "האינטרס הישראלי זה מדינה יהודית, מדינה יהודית ובטוחה. כל השאר פחות מעניין אותנו".