שגריר ארה"ב לערוץ 7:
טראמפ - החבר הכי טוב של ישראל

דיוויד פרידמן מדבר בראיון חג על פתרון שתי המדינות ועל התכנית המדינית של הממשל, ועדיין מתרגש מברכת הכהנים בכותל המערבי.

יוני קמפינסקי , י"ח בתשרי תשע"ט

השגריר פרידמן בסוכה במעונו בהרצליה
השגריר פרידמן בסוכה במעונו בהרצליה
צילום: מתי שטרן

שגריר ארה"ב לערוץ 7: "פינוי יישובים אינו המסלול לשלום"

שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, רומז כי בצמרת הישראלית לא מתנגדים לפתרון שתי המדינות, אותו הזכיר הנשיא טראמפ במפגש שקיים עם ראש הממשלה בשולי עצרת האו"ם.

"הנשיא ראה תמיכה מועטה מאוד בישראל בפתרון של מדינה אחת", דברי פרידמן.

בראיון חג לערוץ 7 שהתקיים בסוכתו של השגריר במעונו בהרצליה, ציין פרידמן כי הנשיא טראמפ נחוש להגיע להסכם מדיני בין ישראל לפלסטינים, אך לא נכנס לעומק הפרטים בשלב הנוכחי.

"הוא רוצה הסכם. פחות מטריד אותו המבנה מאשר ההסכם עצמו. הוא דיבר על זה כמה פעמים אתמול וזה עקבי ביחס למה שאמר במשך כל הדרך - והדגיש שהוא יתמוך במה שהצדדים יסכימו'', אומר פרידמן.

כאמור, השגריר רומז כי ההנהגה בישראל לא השמיעה התנגדות נחרצת להקמת מדינה פלסטינית. "בפועל הוא (טראמפ - י''ק) ראה רק מעט תמיכה בשני הצדדים בפתרון של מדינה אחת אז אני חושב שהתובנות שלו מוצדקות. אבל העיקר זה ההסכם עצמו, לא התוכנית אלא איך הוא ייראה בפועל''.

פרידמן נשאל האם לחצי מיליון תושבי יהודה ושומרון יש מה לדאוג מעקירת יישובים כחלק מאותו ההסכם, והשיב ''אני לא רוצה להיכנס לפרטי ההצעה לתכנית מדינית. אני חושב שאנחנו רחוקים עוד כמה חודשים מהצגתה, כפי שציין הנשיא, אבל הייתי ברור בעניין בעבר".

''אישית אני לא מאמין שהגיוני שהסכם יכלול פינוי בכפייה. זה נכון גם לערבים וגם ליהודים. אני חושב שפינוי בכפייה אינו המסלול לשלום'', קובע שגריר ארה"ב בישראל.

חשוב לו לציין כי טראמפ הוא הנשיא הכי ידידותי לישראל בהיסטוריה. "הנשיא טראמפ היה ויהיה החבר הכי גדול של ישראל בבית הלבן מאז ומעולם".

פרידמן התייחס לפיגועי הטרור מהצד הפלסטיני ואמר כי הם חייבים להיפסק. הוא אף כינה אותם "האתגר של זמננו".

הוא סיפר כי רק בשבוע שעבר הגיע יחד עם רעייתו לנחם את משפחתו של ארי פולד הי"ד, שנרצח בפיגוע דקירה. "יש לחסל את הטרור בכל דרך. אין לו מקום כאן בישראל או בכל נקודה אחרת בעולם".

אין מקום נפלא יותר מישראל לחגוג בו את סוכות

השגריר מספר כי הוא לא מפסיק להתפעם ממדינת ישראל ומהצמיחה שהיא חווה ככל שעובר הזמן. "זו מדינה מדהימה. אני עוקב אחרי מדינת ישראל מימיה הראשונים ועד היום והיא גדלה והתעצמה. מדד האושר של האזרחים כאן הוא אחד מהגבוהים בעולם ואנשים נהנים לחיות בישראל".

הוא מספר על גילויי החיבה הרבים להם הוא זוכה. "האהבה האישית והחיבה מצד הישראלים נהדרת. אני רואה את כל השגרירים האחרים מקוננים על העובדה שהם לא מקבלים אהבה וחיבה כאלה".

בתחילת השבוע הצטרף פרידמן לרבבות המשתתפים בברכת הכהנים ואף בירך את הקהל ככהן. "זה אחד האירועים המרגשים ביותר שזכיתי להיות בו. זו הפעם השלישית שהשתתפתי בברכת הכהנים - הייתי שם בסוכות שעבר, בפסח וזו הפעם השלישית. זו אחת ההטבות הגדולות שיש כשגריר בישראל, לברך בכותל".

"אין מקום נפלא יותר מישראל לחגוג בו את סוכות", מצהיר פרידמן. "ובמיוחד השנה זה מקום נפלא להיות בו".