הונגריה סגרה את חוגי המגדר

ראש הממשלה הימני אורבן חתם על צו שאוסר על לימודי מגדר באוניברסיטאות, "כי זו אידיאולוגיה ולא מדע".

גיא כהן , ט' בחשון תשע"ט

ויקטור אורבן
ויקטור אורבן
צילום: רויטרס

ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, חתם על צו שאוסר על לימודי מגדר באוניברסיטאות. הצו מאפשר למי שכבר רשום בקורסים לסיימם, אך אוסר על הרשמה של סטודנטים חדשים ללימודי המגדר.

לימודי המגדר הוסרו מרשימת מסלולי התואר השני הזכאים לתמיכה כלכלית ולהכרה רשמית.

בחודש יוני פרסם כתב העת השייך למקורב של אורבן רשימת חוקרים באקדמיה ההונגרית למדעים, והאשים אותם בכך שהם עוסקים ב"זכויות להט"בים ומדעי מגדר".

סגנו של אורבן, ז'ולט שמיין, אמר לאחר מכן שאין כל מקום ללמד "לימודי מגדר" באוניברסיטאות משום ש"זו אידיאולוגיה ולא מדע". הוא הוסיף שדרישת השוק לבוגרות מגדר "קרובה לאפס", משום ש"אף אחד לא רוצה להעסיק 'מגדרולוגית'".

אוניברסיטת מרכז אירופה (CEU) – שנוסדה ע"י המיליארדר ג'ורג' סורוס, גינתה את ההחלטה כ"פגיעה מרכזית בחופש האקדמי ובאוטונומיה האוניברסיטאית".

חוגי המגדר הוגדרו ע"י הפרופסור הקנדי רב ההשפעה ג'ורדן פיטרסון כמעוזי השמאל הניאו-מרקסיסטי, וגם הוא קרא להפסיק לממנם בכספי ציבור. בישראל קיימים חוגי מגדר בכל האוניברסיטאות חןץ מהטכניון. ככל הידוע, באוניברסיטת אריאל אין חוג מגדר של ממש אך מתקיימים קורסים למגדר.

מבקרי לימודי המגדר טוענים מזה שנים כי מדובר בתחום ידע הפונה בעיקר לנשים ומבקש לשכנען לראות בגברים אויבים. הנשים למדות שהן שייכות ל"אוכלוסייה מוחלשת", וכי עליהן לגלות סולידריות עם אוכלוסיות "מוחלשות" אחרות כמו הערבים והמסתננים. החוגים מזוהים עם קו שמאלני קיצוני.