הקבינט אישר דחיית פינוי חאן אל-אחמר

הפינוי ידחה בכמה שבועות בניסיון להביא לפינוי בהסכמה של המאחז הבדואי. שרי הבית היהודי בנט ושקד התנגדו. ליברמן ויתר השרים תמכו.

ניצן קידר , י"ב בחשון תשע"ט

חאן אל אחמר
חאן אל אחמר
צילום: הלל מאיר/TPS

שרי הקבינט המדיני בטחוני אישרו בצהריים (ראשון) את הצעת ראש הממשלה נתניהו לדחות במספר שבועות את תאריך היעד לפינוי המאחז הבדואי הבלתי חוקי חאן אל-אחמר הסמוך למעלה אדומים.

עם תום ישיבת הקבינט נמסר, "הקבינט החליט על פינוי חאן אל אחמר. בהתאם להמלצות גורמי המקצוע, הקבינט מאפשר ארכה של כמה שבועות למיצוי המו"מ לפינוי בהסכמה".

על פי דיווחים מהישיבה עולה כי שרי הבית היהודי החברים בקבינט, שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד, התנגדו להחלטה שהתקבלה. שר הביטחון ליברמן תמך בהחלטה למרות ההודעה הנחרצת שפרסם מייד לאחר הדיווח על הדחייה.

התארכות ישיבת הקבינט הביאה לדחיית ישיבת הממשלה לשעות הערב ולביטול ישיבת ראשי סיעות הקואליציה.

ראש הממשלה נתניהו הסביר הבוקר כי מטרת הדחייה היא לאפשר פינוי בהסכמה של המבנים במקום. "חאן אל אחמר יפונה, זאת החלטה של בית המשפט, זאת המדיניות שלנו והיא גם תתבצע. אין לי כוונה לדחות את זה עד להודעה חדשה, בניגוד לפרסומים, אלא למועד קצר", ציין נתניהו.

נתניהו התייחס לנושא בתגובה לשאלה שהופנתה אליו, בפתח פגישתו עם מזכיר האוצר האמריקני, סטיבן מנוצ'ין.

לדבריו, "משך הזמן שניתן לנסות לפנות את זה בהסכמה ייקבע על ידי הקבינט. אני אכנס אותו היום, נקבע, זה יהיה קצר, ואני מאמין שזה גם יהיה בהסכמה".

מנגד הצהיר השר בנט כבר בבוקר כי יפעל בתוקף למימוש צו ההריסה למבנים במאחז הבדואי הבלתי חוקי ואמר, "‏חאן אל אחמר יפונה".

בדבריו הזכיר בנט כי צווי ההריסה למבנים במתחם עברו את אישור בג"ץ, "‏מדובר בבנייה בלתי חוקית שהריסתה אושרה בבג"ץ".

"‏במדינת חוק אוכפים את החוק גם אם הקהילה הבינלאומית מתנגדת ומאיימת. ‏מפלגת הבית היהודי תוודא שאכן כך יקרה", הוסיף בנט.

יו"ר האיחוד הלאומי השר אורי אריאל תקף גם הוא את החלטת נתניהו לדחות את הריסת המבנים, "לא ייתכן שאכיפה תתבצע רק כלפי יישובים יהודיים. זוהי פגיעה משמעותית בריבונות ומשילות של ממשלת ימין בישראל. אני קורא לראש הממשלה לחזור בו מההחלטה ולפנות את מאחז אל אחמר עוד השבוע כפי שנקבע. ממשלה ימנית והחלטות לאומיות ולא ממשלת ימין עם כניעה לשמאל".