קופות החולים: מחסור בחיסוני חצבת

מנכ"ל משרד הבריאות השיב לטענות הקופות ואמר כי השימוש בחיסון לנחשפים לא נכון, "אתם נותנים חיסונים מיותרים, תעשו עבודה מקצועית".

ערוץ 7 , י"ג בחשון תשע"ט

חיסון
חיסון
צילום: ISTOCK

בדיון חירום שהתקיים הבוקר בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת אודות התפשטות מחלת החצבת, התריעו נציגי קופות החולים כי קיים מחסור חמור בחיסונים הניתנים לאזרחים שנמצאים בסיכון לחשיפה למחלה.

ד"ר דורון נצר, ראש אגף רפואה בשירותי בריאות כללית אמר: "נכון לנתונים מהבוקר אנחנו בלי חיסונים. המלאי יאזול עד יום שישי".

נציג קופת חולים מאוחדת הצטרף ואמר "קיבלתי הבוקר דיווחים לגבי בני ציון, צפת.. יש לי מעל 20 נחשפים ואין לי איך לטפל בהם".

בתגובה לדברים אמר מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו כי "המוצר הזה אכן נמצא במחסור אבל מיועד לאוכלוסייה ספציפית מאוד. מתוך 20 נחשפים אולי אחד צריך לקבל אותו. אתם נותנים חיסונים מיותרים, תעשו עבודה מקצועית".

בראשית הדיון התייחס פרופ' גרוטו להתפשטות המחלה ואמר "מדובר במחלה שקיימת רק בבני אדם ולכן אם כולם יתחסנו היא תעלם. הסיבה שהחצבת לא נעלמה מהעולם היא אנשים שלא מתחסנים".

עוד הוסיף גרוטו "בישראל 95% מהאנשים מתחסנים. אחוז כזה בכל מקום היה יכול לתת לנו שקט, הבעיה היא שיש ריכוזי אוכלוסייה שבהם האחוז עומד על פחות מ-90%, שם יכולה לקרות התפרצות. אנחנו עושים הרבה מאוד השלמות של חיסונים מונעים, מתגברים כוח אדם איפה שצריך ומפעילים ניידות שיגיעו אפילו לאנשים הביתה, כדי לסייע לאנשים שרוצים להתחסן. יש לנו וועדה מייעצת למחלות זיהומיות והקמנו וועדה נפרדת לחצבת. המצב בשליטה".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין, מיוזמות הדיון, סיפרה שהיא חלתה בחצבת בילדותה וקראה להורים לחסן את ילדיהם. ח"כ יעל גרמן, גם היא מיוזמות הדיון הזהירה- "אנו נמצאים בפתחה של מגפה" וקראה לרבנים להוציא קול קורא לחסן את הילדים.

בהמשך התנהל דיון סוער אודות עמדת המדינה כלפי הורים הבוחרים שלא לחסן כלל את ילדיהם. מ"מ יו"ר הוועדה מירב בן ארי אמרה "אני פגשתי אב שבנו מת מסיבוך של מחלת החצבת. לכן תשובתי לכל אותם אלה שמקשקשים ש'זה לא נורא' היא שזה חוסר אחריות פושעת של הורה לחשוף את ילדיו וילדים אחרים למחלות".

ויכוח חריף פרץ בין ח"כ יוליה מילנובסקי וח"כ שולי מועלם רפאלי, לאחר הראשונה הפנתה אצבע מאשימה כלפי החברה החרדית ואמרה כי הסירוב של הורים חרדים לחסן את ילדיהם מסכן את בריאות הציבור. ח"כ מועלם רפאלי זעמה על ההכללה ואמרה "אי אפשר שלא למחות על הבורות שמופגנת כאן. זה דיון מקצועי בענייני בריאות ולא פוליטי".

ח"כ אורן חזן, אחד מיוזמי הצעת החוק שתאסור כניסת ילדים לא מחוסנים לגנים אמר "הדיון צריך להתרכז בדבר אחד – הסברה. איך אנחנו מורידים את ההיסטריה הציבורית וגורמים להורים להבין שהסכנה היא במחסור בחיסונים ולא בעודף. זו החובה שלנו. זה פוגע ונוגע בכלל הציבור- דתיים, חילונים, ערבים ויהודים".