אושר: תוספת 60 מיליון ש"ח לתקציב מטוס ראש הממשלה

ההצעה אושרה ברוב של 6 ח"כים מהקואליציה נגד 5 ח"כים מהאופוזיציה. בדיון הסוער עלו טענות קשות נגד התנהלות פרויקט בניית המטוס החדש.

ערוץ 7 , כ"ז בחשון תשע"ט

פרויקט חשוב או "עגל זהב מעופף"?
פרויקט חשוב או "עגל זהב מעופף"?
צילום: קובי גדעון, לע"מ

ועדת הכספים של הכנסת אישרה הבוקר (שני) בתום דיון סוער את הגדלת תקציב מטוס ראש הממשלה ב-60 מיליון שקל.

בבקשת ההעברה התקציבית תמכו שישה חברי כנסת מהקואליציה והתנגדו לה חמישה חברי כנסת מהאופוזיציה.

חברי הכנסת באופוזיציה טענו כי הפרויקט מתנהל בבזבזנות, וכי הצורך בתקציבים נוספים לא נובע מצרכים אמתיים אלא מכניעה לגחמות.

במהלך הדיון דיווחה דרורית שטיינמץ, מנהלת אגף התקציבים במשרד ראש הממשלה, לחברי הכנסת, כי העלות הכוללת של רכישת המטוס, הסבתו, ואחזקתו למשך 5 שנים היא 580 מיליון שקל. לדבריה, לא נפרצה מסגרת התקציב.

עוד אמרה כי הקבינט אישר רכישת המטוס. משרד הביטחון הוא הגורם המופקד על יישום הפרויקט, שיצא להליך מכרזי שבו זכתה חברה שמבצעת את הפרויקט. מסגרת הפרויקט נדונה בוועדת חוץ וביטחון ואושרה.

שטיינמץ הדגישה, "אנו מיישמים את אבני הדרך בפרויקט. המכרז כלל רכישה, הסבה, ותחזוקה שוטפת של הפרויקט למשך 5 שנים. העלות כוללת נדבך שלם שלא משלמים כי המטוס עדיין לא פעיל".

יו"ר הוועדה משה גפני ביקש משטיינמץ להגיש לוועדה מסמך שמפרט את עלויות המטוס עד כה כולל עלות השיפוצים.

בין המתנגדים הקולניים לאישור ההעברה היה ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) שטען בדיון, "משפחת נתניהו לא רוצה מטוס לראש הממשלה, אלא עגל זהב מעופף".

"מבקשים עשרות מיליונים תוספת. לא לאוויוניקה, לא להגנה ביטחונית על המטוס ולא לפיקוד ושליטה. לראוותנות ולתפנוקי הקיסר. דחלילי הקואליציה אפילו לא השפילו מבט ותמכו בגחמה", הוסיף.