היועמ"ש לבג"ץ: בטל החלטת אקוניס

היועץ הודיע לבג"ץ כי הוא מסרב להגן על עמדת השר אקוניס שלא לאשר את מינוי פרופ' יעל אמתי, וביקש מבג"ץ להוציא צו על תנאי נגד השר.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ח בחשון תשע"ט

לא מגן על אקוניס. היועץ מנדלבליט
לא מגן על אקוניס. היועץ מנדלבליט
צילום: דוברות המשרד לביטחון פנים

פרקליטות המדינה הגישה אחר הצהריים (שלישי) את תגובת המדינה לעתירה נגד החלטת שר המדע והטכנולוגיה שלא למנות את פרופ' יעל אמתי לנגידה במועצת הנגידים של קרן גרמניה-ישראל למחקר ולפיתוח מדעי.

החלטת השר אקוניס התקבלה בשל חתימתה של אמתי ב-2005 על עצומה התומכת בסטודנטים ומרצים שסירבו לשרת בשטחים.

בתגובת המדינה נאמר, כי עמדת היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה היא שהחלטת השר חורגת ממתחם הסבירות ואינה ניתנת להגנה מבחינה משפטית, ולפיכך יש מקום בנסיבות העניין להוצאת צו על-תנאי בעתירה.

מנהל מחלקת הבג"צים, עו"ד ענר הלמן, שהגיש את התגובה לעתירה יחד עם עו"ד יונתן נד"ב, ציין כי להשקפת היועמ"ש עמדת השר אקוניס אינה מאזנת בצורה סבירה בין כלל השיקולים הצריכים לעניין בנסיבות הקונקרטיות.

לטענתו, השר מעניק משקל מכריע לשיקול אחד – החתימה על העצומה – מבלי לאזנו כנדרש מול יתר השיקולים הרלוונטיים שיש לשקול במקרה זה.

עוד צוין בתגובה, כי עמדה זו הובאה בפני שר המדע, אך השר נותר בהחלטתו שלא לאשר את מינויה של פרופ' אמתי.

מלשכת השר אקוניס נמסר בתגובה, "תמיכה בסרבנות שירות בצה"ל היא שחורגת מתחום הסבירות. פרופ׳ אמיתי, שמתעקשת שלא לחזור מקריאתה לסרבנות ושטענה ש'אינה מייצגת את המדינה', לא ראויה לייצג את ישראל".