עלויות האבטחה במשחקי הכדורגל יוזלו

אחרי שקבוצות רבות נאלצו להקפיץ את מחירי הכרטיסים בכדי להתמודד עם מחירי השיטור, הסכם היסטורי מיוחד עשוי לעשות לזה סוף

נרי וייס , כ"ט בחשון תשע"ט

רפורמה בכדורגל הישראלי
רפורמה בכדורגל הישראלי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בשורות טובות לצרכן הישראלי: בקרוב מחירי הכרטיסים במשחקי הכדורגל יוזלו.

מאז 1998 נאלצו קבוצות הכדורגל השונות להתמודד לבדן עם עלויות שיטור ואבטחה גבוהות ולא קבועות. הייתה זו החלטת ממשלה שהביאה לכך שכל סדר כוחות וכמות שוטרים ומאבטחים תקבע לכל משחק בכפוף להחלטת מפקד תחנת המשטרה במחוז בו מתקיים המשחק.

הסכם חדש והיסטורי שנחתם היום (רביעי) בין משטרת ישראל, אגף התקציבים במשרד האוצר, משרד התרבות והספורט והמשרד לביטחון פנים, עשוי להביא לסדר חדש כזה שאף יוזיל את עלויות האבטחה עבור הקבוצות השונות ובכך אף יוזיל את מחירי הכרטיסים לאוהדים הרבים, בהתאם.

ההסכם החדש עליו עמלו כל המשרדים השותפים, מייצר לקבוצות ודאות בעלויות השיטור ומנתק את הקשר בין הקבוצות לבין תשלום שכר השוטרים, ובכך ימנע את החיכוכים על הבסיס שבועי המתקיים כיום בין ראשי המועדונים למפקדי תחנות המשטרה.

כמו כן, ההסכם מקבע את עלויות השיטור שבלעדיו היו גדלות לאור שובה של הפועל ת"א עם קהלה הגדול לליגת העל, חזרת הקהל האורח למפגשים בין בית"ר ירושלים לבני סכנין, ופתיחתו של אצטדיון בלומפילד החדש על 29,000 מושביו. כמו כן, ענף הכדורגל לא יושפע עוד מעלויות שכר השוטרים.

החלטה חשובה נוספת שנכנסה להסכם היא ההחלטה שהצדדים יפעלו תוך 90 יום, לקביעה של מפתח קבוע עם כמות הסדרנים למשחקים, מה שיוביל להפחתת עלות הסדרנות במגרשים ולהקלה כלכלית על הקבוצות.

בצוות החשיבה יהיו חברים משטרת ישראל, מנהלת הליגות, ההתאחדות לכדורגל, משרד האוצר ומשרד התרבות והספורט, ותוקפו של הסדר זה יהיה החל מעונת 2018/19 ועד עונת 2020/21 (כולל) והוא יחול אף ביחס למשחקים שנערכו בעונת 2018/19 בטרם החתימה על מסמך הבנות זה.

ארז כלפון, יו"ר מנהלת הליגות, אמר על חתימת ההסכם החדש כי "מדובר בהסכם היסטורי בעל חשיבות אדירה לכדורגל הישראלי. הסכם חשוב זה, מסיים כמעט שני עשורים של חיכוכים שבועיים בין ראשי המועדונים למשטרה על עלויות האבטחה ויאפשר לקבוצות לתכנן את תקציבן באופן מסודר ותוך שליטה על הוצאותיהן. אני משוכנע כי ההסכם יביא לחיסכון משמעותי אשר אפשר יהיה להפנות לפיתוח משאבים, תשתיות והשקעה בנוער. אני מבקש להודות בשם כל המועדונים למשרד האוצר ואגף התקציבים, המשרד לביטחון פנים, המפכ"ל ומשטרת ישראל, למשרד הספורט ולהתאחדות לכדורגל".

משה זוארץ, יו"ר ההתאחדות לכדורגל החדש, אמר: "פעם נוספת מתברר כי הודות לשיתוף פעולה בין כל הגורמים הרלוונטיים אנחנו מצליחים לקדם נושאים חשובים, ליצר סיטואציה טובה יותר ולפעול לטובת הקבוצות, האוהדים והכדורגל הישראלי. השינוי המבורך הזה מצטרף לקודמים ויצטרף לעוד רבים שנוביל יחד מתוך הסתכלות על יעדים משותפים. המטרה ברורה, לאפשר לקבוצות להשקיע ככל יכולתן בפיתוח הענף, בקידום שחקנים ובהבטחת עתיד טוב יותר לכדורגל שלנו. מנהלת הכדורגל וההתאחדות משכילות לעבוד יחד עם משרד התרבות והספורט, המשרד לביטחון פנים, משרד האוצר וכמובן כל גורם אחר והדבר מניב תוצאות מבורכות".

שאול מרידור, ראש אגף תקציבים באוצר: "משרד האוצר פעל עם כל הגורמים הקיימים, על מנת להביא בשורה של ממש לענף הכדורגל הישראלי. היכולת של מועדוני הכדורגל, מנהלת הליגות וההתאחדות לכדורגל לפעול במסגרת תקציבית סגורה וידועה מראש עבור פעילות השיטור, תאפשר להם להשקיע יותר משאבים בקידום הקבוצות והנוער.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il