אייכלר דורש: לקצוב חקירות חשודים

עוד הוסיף כי "השימוש בחקירות לסיכולים פוליטיים מזכיר את משטר הצאר ברוסיה"

חיים לב , ו' בכסלו תשע"ט

ח"כ ישראל אייכלר
ח"כ ישראל אייכלר
צילום: הלל מאיר/TPS

בדיון שנערך בוועדת הפנים של הכנסת על שיטת ניהול החקירה נגד המועמד לתפקיד המפכ"ל תא"ל גל הירש ובכירים נוספים תקף ח"כ ישראל אייכלר בחריפות את השיטה לפיה קציני מודיעין וחקירות אוגרים חומר אנונימי נגד נחקרים ואנשי ציבור כדי להרתיע ולסכל מועמדים משיקולים פוליטיים – דפוס פעולה שנחשף במהלך דיוני הוועדה.

"השיטות הללו מזכירות את המשטר ברוסיה של תקופת הצאר. כדי לחסוך מקרים כאלה יש לקצוב את תקופת החקירות על אדם בזמן. לא יתכן שיסחבו חקירה במשך שנים רבות כל כך ויגרמו עוול נוראי. יש חקירות מורכבות שמצדיקות חודש או שנה, ויש מקרים חמורים יותר. אבל לא יתכן שמדינה דמוקרטית תחזיק אלפי נחקרים חפים מפשע תלויים ועומדים בעינוי דין מתמשך שנים רבות", אמר אייכלר.

אייכלר סיפר, "ברוסיה של תקופת הצאר מונה רב לעיר מוסקבה. הרב זומן מיד אחר המינוי לחקירה לקצין המשטרה החשאית. החוקר מצביע על השולחן העמוס ואומר: יש כאן ערימה של תלונות נגדך, אני לא שואל אותך על התלונות נגדך, אני אשאל אותך שאלה אחרת, אם התשובה לא תניח את דעתי אשלח אותך לסיביר. וזו השאלה: למה יש אצלכם על כך הרבה מעלילים ומלשינים אחד על השני".

"בימים האחרונים, מאז שהעליתי את העניין של גל הירש במליאת הכנסת, אני מקבל תגובות רבות על נחקרים שהרסו להם את החיים. תא"ל גל הירש כבר זוכה בתיק אחד, וכולם מבינים שהיה כאן סיכול ממוקד. הוא עדיין מצפה לגזר הדין בתיק השני שתלוי ועומד נגדו שלוש שנים. זה עוול גדול בשבילו ועוול גדול בשביל אזרחים אחרים שנאנקים תחת סחבת החקירות, יש לחוקק ולקצוב בזמן את תקופת החקירה. לא יתכן שיחקרו בן אדם כל כל הרבה זמן ויענו את דינו", חתם את דבריו.