אושר: כך יטופלו סרבני החיסונים

ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק שהגישו בנושא חברי הכנסת חסון ומועלם-רפאלי, המגדירה מדיניות לאומית לנושא החיסונים.

ערוץ 7 , י' בכסלו תשע"ט

להתמודד עם סרבני חיסון
להתמודד עם סרבני חיסון
צילום: נועם מוסקוביץ', פלאש 90

הצעת "חוק החיסונים" של ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) ושולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי) אושרה בוועדת שרים לחקיקה ותעלה השבוע להצבעה במליאת הכנסת.

הצעת החוק, שנוסחה בסיוע עמותת "מדעת" ונתמכת על ידי ההסתדרות הרפואית ואיגוד רופאי הילדים, מגדירה לראשונה מדיניות לאומית בנושא החיסונים וקובעת דרכי טיפול ב"סרבני החיסונים".

לפי ההצעה, משרד הבריאות יחויב לנהל מעקב אחרי ילדים שלא חוסנו, להתריע על כך בכתב בפני הוריהם, ואם ההתראה לא תעזור - ההורים יזומנו למפגש הסברה מיוחד שבסיומו יתבקשו לחתום על טופס סירוב.

הורה שיתעלם מכך יהיה חשוף לסנקציה כלכלית בדמות שלילת נקודת זיכוי במס הכנסה בשווי של עד 2,000 ש"ח.

בנוסף ההצעה מאפשרת למשרד הבריאות להרחיק ילדים לא מחוסנים ממוסדות חינוך בעת חשש להתפרצות מחלה.

יור סיעת המחנה הציוני ומרכז האופוזיציה יואל חסון אמר כי הוא מברך "על החלטת ועדת שרים לרפא את המערכת החולה".

לדבריו, "עכשיו יהיה ניתן ליישם מדיניות חיסונים לאומית שמגדירה עקרונות ומטרות, שמטפלת מערכתית בסרבנות חיסונים, ושמאזנת בין שמירה על בריאות הציבור לבין חופש. אני שמח ליזום פיתרון לטווח ארוך שישמור על בריאות ילדנו"

יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי, ציינה, "החלטת וועדת השרים לאשר את החוק היא צעד נכון ומתבקש לנוכח התפשטות מגפת החצבת. ילדים שאינם מחוסנים חשופים להידבקות במחלות שונות וקשות, בהתאם עשויים להדביק את הסביבה במחלות ולהיות מוקד להתפרצות מחלות קשות שעלולות להביא לתוצאות טרגיות. הצעת חוק זו מייצרת תכנית לאומית לחיסונים המאפשרת למדינה לפעול באופן הדרגתי מול הורים בהסברה והנגשת חשיבות החיסונים , ומול אלו המסרבים לחסן את ילדיהם. עלינו להתמודד עם הורים שלא מחסנים מחוסר ידע או מסיבות אידאולוגיות ולהביא לבריאות ציבור טובה יותר".