יו"ר אל על: לא היתה אלימות בטיסה

בשיחה עם ח"כ אייכלר הבהיר יו"ר מועצת המנהלים של אל על כי החברה מקיימת תחקיר מקיף בעקבות 'טיסת השבת' ותפיק לקחים מהאירוע.

מיכל לוי , י"ט בכסלו תשע"ט

 אל על
אל על
צילום: חזקי ברוך

לקראת דיון בוועדה לפניות הציבור על פרשת 'טיסת השבת', נפגש יו"ר הוועדה ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) עם יו"ר מועצת המנהלים של אל על, אלי דפס, והעביר לו את עדויות הנוסעים שנשלחו לוועדה.

ח"כ אייכלר אמר כי מתוך העדויות והתלונות שהגיעו אל שולחן הוועדה עולה תמונה כאובה של כשל ניהולי הנובע מזלזול בנוסעים שומרי השבת.

''נוסעים סיפרו שהתחושה שלהם הייתה כאילו הם ציבור לא אהוב - בלשון המעטה, ונדהמו לשמוע במוצאי שבת שהם גם אלימים ומופרעים", סיפר אייכלר.

במהלך הפגישה אמר אייכלר כי בשונה ממה שהוצג, הציבור שומר השבת מונה למעלה מ-50% מנוסעי הקו לניו יורק ועל כן "יש לקבוע נהלים ברורים למקרי קיצון כאלה, שבמקרה שיחזור על עצמו חלילה מקרה כזה יהיו הנחיות קבועות והאחריות לא תיפול על קברניט הטיסה והדיילים בשטח. בנוסף, יש לקיים הכשרות לדיילים שיכירו את המושגים החשובים למגזר הדתי, כמו שבת, תפילות ואחרים''.

אייכלר הציע שהטיסות יסונכרנו לפי התאריך העברי ולפי זמני כניסת ויציאת השבת ככל שהדבר אפשרי. "הנוסע שומר השבת אינו דורש יותר מנוסע אחר אך לא יוותר על הכבוד לאורח חייו ולדרישותיו ההלכתיות. בכל מקרה, יש לקבוע כי כשיש ספק – אין ספק. כשמתעורר ספק שמא ייגרם חילול שבת אין לצאת לדרך, ובוודאי שיש לאפשר לנוסעים חרדיים לרדת מהמטוס. יש להצמיד את השיקולים הללו לשיקולי בטיחות. כמו שלא יעלה על הדעת להוציא טיסה שסימן שאלה בטיחותי מרחף מעליה, כך לא תצא טיסה שסימן שאלה הלכתי תלוי בה".

יו"ר מועצת המנהלים של אל על אלי דפס אמר כי "אל על מוקירה את המגזר החרדי כמגזר שווה זכויות וכמגזר חשוב מאוד בקהל לקוחותיה. אנחנו עושים הכל על מנת לעמוד במשימות ובאורח החיים של המגזר החרדי, ואנחנו עושים זאת בשמחה. בתשעים ושמונה אחוזים מהמקרים הטיסות עוברות ללא שום תלונה או הערה, כשכל המגזרים השוהים על המטוס חולקים מושבים יחד ללא כל עימות או חיכוך''.

באשר ל'טיסת השבת' אמר דפס "אל על מתנערת מכל הפרסומים על אלימות נגד דיילים. לא הייתה כל אלימות בטיסה. כל הפרסומים בנושא יצאו ממקורות מידע אחרים, ואף אחד מהם לא נעשה על דעת אל על. באשר לעתיד, אנו מקיימים תחקיר מקיף של פרטי האירוע. בתוך שבוע יהיו בידינו תוצאות והמלצות. בסיום התחקיר החיצוני נגיש את המסקנות לוועדה לפניות הציבור ונפיק לקחים".