בכירה במנהל האזרחי: להעניש את תושבי יצהר

קצינה במנהל מבקשת למנוע פיתוח תשתיות ביישוב בגלל התנהגות אלימה של מיעוט שולי. ראש המועצה יוסי דגן: "זו חוצפה, לפטר אותה לאלתר".

עדו בן פורת , י"ט בכסלו תשע"ט

יצהר
יצהר
צילום: באדיבות היישוב

קצינה בכירה במנהל האזרחי דורשת להפסיק את הסיוע שמעניק פיקוד המרכז ליישוב יצהר בשומרון בשל העובדה שמיעוט שולי המתגורר במאחזי היישוב פוגע לעיתים רחוקות בכוחות הביטחון.

בדוח שחשפה כרמל דנגור בערוץ "כאן 11" והועבר לראש המנהל כותבת הקצינה כי "לא ניתן להמשיך לטפל ביישוב במוסר כפול: לקדם נושאים אזרחיים, לבחון בקשות חריגות ולמצוא פתרונות יצירתיים, לצד המשך פגיעה במשילות ובשלטון החוק מצד תושבי יצהר".

לדעת הקצינה, יש להתנות את המשך פיתוח יצהר בהפסקת האלימות מצד התושבים, "לא ייתכן שגורמי צה"ל הבכירים ביותר מבקשים להסדיר ולסייע, תוך התעלמות בוטה ממעשי תושבי המאחזים שכוללים פגיעה בכוחות הביטחון", נכתב בדוח.

הקצינה משמיעה ביקורת גם נגד אלוף פיקוד המרכז האלוף נדב פדן, שלדבריה דורש לסייע לבעיות האזרחיות ביישוב על אף האלימות שהופעלה נגד כוחות הביטחון.

מחברת המסמך מונה כ-30 אירועים בהם היו מעורבים לטענתה תושבי יצהר והמאחזים הסמוכים, כמו תקיפה של רועה צאן פלסטיני בחודש פברואר האחרון, זריקת אבנים לעבר כוחות מג"ב בחודש מארס האחרון שגרמו לפציעת מפקד במג"ב, וניסיון דקירה של מפעיל טרקטורון פלסטיני גם במארס האחרון.

בתגובה למסמך דורש ח"כ בצלאל סמוטריץ' לסגור את המנהל האזרחי, "את המנהל האזרחי צריך לסגור, ועכשיו. המסמך הזה משקף אג'נדה פוליטית העוינת את ההתיישבות והמתיישבים, שלמרבה הצער הולכת ומתרחבת בגוף המיותר הזה. אולם, לא פחות מכך, הוא משקף מוסר כפול: זה אותו מנהל אזרחי שכבר שנים דוחף, להבדיל אלף אלפי הבדלות, למדיניות של הפרדה בין מי שמעורב בטרור לבין האוכלוסיה הערבית כולה. עכשיו הוא נזכר פתאום להפעיל ענישה קולקטיבית כנגד המתיישבים".

"כבר שנים שתושבי יהודה ושומרון, שהם אזרחים שווי חובות שמשרתים בצבא ובמילואים ומשלמים מיסים, אינם שווי זכויות והם מקבלים שירות נחות מהמנהל האזרחי במקום לקבל שירות מיטבי ממשרדי הממשלה כמו כלל אזרחי ישראל. הגיע העת לתקן את זה", מוסיף סמוטריץ'.

ראש מועצת דגן יוסי דגן דורש לפטר את הקצינה לאלתר ומעניק גיבוי לתושבי יצהר. "מדובר בחוצפה של פקידה במנהל האזרחי שחושבת שהיא חברת כנסת במרצ. גורמים במנהל האזרחי מטרפדים אישור של מרכיבי ביטחון שהיו יכולים למנוע פיגועים בישובים מאויימים כמו איתמר, וכן באיזור תעשייה ברקן לפני הפיגוע, ובאותה מידה מאמצים נרטיבים של הרשות הפלסטינית וארגוני שמאל קיצוני.

''זו דוגמא למנהל האזרחי הרע של פעם", הוסיף דגן. ''אני קורא לראש המנהל האזרחי להדיח את הפקידה מחברת הדו"ח שפועלת כמו פוליטיקאית ולא כפי שנדרש. הדו"ח הזה הוא שקר וכזב, הנהגת יצהר מושכת את הישוב לכיוון טוב וחיובי והדו"ח הזה אין בו דבר מלבד שקרים".

עוד הוסיף דגן: "מדובר באובדן עשתונות מוחלט של המנהל האזרחי. בזמן שמחבלים רוצחים עם דם של ישראלים על הידיים, המנהל האזרחי נמנע מענישה למקורות הטרור מתוך אמירות שמדובר בענישה קולקטיבית, כעת רוצים לייצר ענישה קולקטיבית ליהודים על התנהגות. תושבי יצהר הם לא תלמידים בכיתה של המנהל האזרחי. ראש המנהל האזרחי וסגן שר הביטחון צריכים לקרוא לפקידה הזו לשימוע לפני פיטורים".

תגובת היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים: ''המנהל האזרחי אמון בראש ובראשונה על שמירת היציבות הביטחונית באזור יהודה ושומרון במקביל לקידום איכות החיים באזור. נבהיר כי מדובר במסמך פנימי שמטרתו לשקף את תמונת המצב ואת הרגישות הביטחונית והאזרחית הקיימת באזור מסוים במרחב לגורמי המנהל האזרחי''.