רבה של שלומי: תושבי הצפון שמעו וראו

רבה של שלומי: בישובי הגדר זיהו זה מכבר סימני פעילות מוגברת של חיזבאללה. עם צאת מבצע 'מגן צפוני' לפועל המורל והביטחון גבוהים.

שמעון כהן , כ"ו בכסלו תשע"ט

עבודות בגבול הצפון
עבודות בגבול הצפון
צילום: באסל עאוו'ידת, פלאש 90

רבה של שלומי, הרב משה אלחרר, מספר ביומן ערוץ 7 על קולות חפירת המנהרות ששומעים תושבי הישובים סמוכי הגדר מזה תקופה ארוכה.

"זה כבר מספר שנים שתושבי הצפון מודעים למה שהם רואים ושומעים. מי שלא גר ממש על הגדר זה חדש בשבילו, אבל יש כאן הרבה סימנים שמראים פעילות אולי אפילו הרבה יותר מורכבת ממה שיש בדרום, אבל ברוך ה' הצבא עוקב כבר הרבה שנים גם אחרי מה שמעבר לגבול וגם בחלק הישראלי", אומר הרב אלחרר.

על המראות שאותם רואים תושבי הצפון כשגרה בתקופה האחרונה ומהם עולה בבירור ההיערכות של חיזבאללה, מספר הרב אלחרר: "התושבים בצפון רואים בתים שנבנו באמצע שום מקום. בחלק הקדמי של הבתים יש חלונות קטנים מאוד לתצפית כלפי ישראל, ובחלק הצפוני יש כניסה שניתן להיכנס אליה עם כלי חפירה גדולים מאוד. ההבדל בין הצפון לדרום היא שבדרום זו חפירה פיראטית ואצלנו זו מדינה שמאפשרת כניסה של כלי רכב. התושבים שמעו חפירות משמעותיות והצבא שומע, גם הקב"ה שומע למעלה וגם למטה שומעים".

"אנחנו רואים שיש מעקב כבר שנים רבות ולא הכול אפשר לפרסם, אומר הרב אלחרר ומתייחס גם לסוגיית קולות החפירה שנשמעו בצפון על ידי תושבים: "בשלומי לא שמענו, למרות שאנחנו חמישים מטר מהגדר, אבל יש ישובים על הגדר ששמעו בוודאות קולות גדולים של חפירה. זו לא חפירה פיראטית של אנשים בודדים, אלא חפירה מאוד מאסיבית ומי שצריך לדעת, הצבא וכו', יודעים הרבה מאוד פרטים".

על תפקידו כרב המתבקש להרגיע תושבים שחוששים לנוכח המראות והקולות, אומר הרב אלחרר כי אכן הוא מוצא עצמו לא פעם בתפקיד המרגיע המקומי, אך "לעומת הירי המאסיבי שהיה בעשרות השנים האחרונות לכל אורך הגדר, מה שיש היום הוא "משחק ילדים". אין ירי מאסיבי לתוך הישובים אלא יש שמועות ודיבורים שישנם מאז קום המדינה".

"אני רגיל לומר את מה שאף רב לא אמר במאה השנים האחרונות. הרב הראשי הראשון, הרב עוזיאל, חזר ואמר שהאומה הנוצרית והמוסלמית איבדה את הכוח השלטוני על עם ישראל. יש להם כוח להזיק אבל לא לגרום לנזק קטסטרופאלי. אלו דברים שאני חוזר עליהם הרבה פעמים".

ועל חששו של היחיד מפגיעה אישית, אומר הרב אלחרר כי המורל ביישובי הצפון גבוה בין השאר לנוכח הגיבוי שהם חשים ולנוכח הפעילות הצבאית שלנגד עיניהם. "מבחינה מוראלית תושבי הצפון מעולם לא ראו תמיכה גדולה וגלויה כל כך של ארה"ב ללא הסתייגויות ומעולם לא ראו פעילות צה"לית אינטנסיבית ברורה וגלויה בתכנית מאוד מסודרת, כך שהשיח השתנה. היום במקום טילים שנפלו בתוך הישובים רואים פעילויות מאוד משמעותית שהצבא עושה. אנחנו מבחינה מורלית שבה לא היינו מעולם".

ומה באשר לחששות שמתפרסמים בתקשורת ולפיהם חיזבאללה יחוש שהוא מאבד קלף איום מול ישראל ולכן הוא עשוי לצאת במתקפה חריפה ומהירה? האם אלו רק דברי הפחדה עצמית או שיש דברים בגו? "אחד הדברים שאנחנו מאוד מוכשרים בהם זה להפחיד את עצמנו. חיזבאללה ראה כאן דברים מאוד חריגים בשנים האחרונות בגבול הצפוני והם לא כאלה טיפשים כפי שזה נראה. לא בקלות הם יעשו דברים שיסבכו אותם בצורה קיצונית".

על הצורך לטשטש ולעמעם את השיח סביב הסוגיה הביטחונית אומר הרב אלחרר כי עלינו לזכור את דברי חז"ל ולפיהם הרוצה להעשיר יצפין, ואת הדברים הללו הוא מפרש: "הרוצה להחכים יצפין את הכסף ויצפין את מה שצריך להסתיר. צריך לדעת להצפין הרבה דברים כדי לקבל ביטחון ותחושה של אמונה גדולה בה'".