קושנר על עסקת המאה: "לא כולם יאהבו אותה"

חתנו של טראמפ אמר כי הממשל האמריקני יתמקד בחודשים הקרובים בפתרון הסכסוך הערבי-ישראלי. ''התוכנית תשמור על ביטחון הישראלים''.

עדו בן פורת , ג' בטבת תשע"ט

קושנר ונתניהו
קושנר ונתניהו
Photo by Matty Stern/U.S. Embassy Jerusalem

ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, אמר הלילה (שלישי) כי "עסקת המאה" שגובשה בבית הלבן כדי לפתור את הסכסוך הערבי-ישראלי, תוצג בחודש הקרובים.

קושנר אמר בריאיון לרשת פוקס כי "לא כולם יאהבו" את התוכנית המדינית החדשה. "הממשל האמריקני התמקד עד כה בהתמודדות עם רצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י והשפעתו על העולם, אך כעת הם יפנו לנסות לפתור את הסכסוך בין הישראלים לפלסטינים".

"יש מספיק סיבות טובות להאמין בתוכנית ולגרום לנו להתקדם איתה. התוכנית תשמור על ביטחון הישראלים ותעניק להם עתיד טוב יותר, אך במקביל תספק הזדמנות ותקווה לפלסטינים כדי שיוכלו לחיות חיים טובים יותר".

קושנר התייחס גם ליחסים של ארצות הברית עם סעודיה ואמר כי "קהילת המודיעין האמריקנית עדיין מבצעת הערכה בנוגע לרצח חשוקג'י".

בחודש ספטמבר האחרון אמר לערוץ 7 שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, כי ההנהגה בישראל לא השמיעה התנגדות נחרצת להקמת מדינה פלסטינית. "בפועל הוא (טראמפ - ע.ב.פ) ראה רק מעט תמיכה בשני הצדדים בפתרון של מדינה אחת אז אני חושב שהתובנות שלו מוצדקות. אבל העיקר זה ההסכם עצמו, לא התבנית אלא מה הוא יהיה''.

פרידמן נשאל האם לחצי מיליון תושבי יהודה ושומרון יש מה לדאוג מעקירת יישובים כחלק מאותו ההסכם, והשיב ''אני לא רוצה להיכנס לפרטי הצעה לתכנית מדינית, אני חושב שאנחנו עוד חודשים משם כפי שציין הנשיא, אבל הייתי ברור בעניין בעבר.

''אישית אני לא מאמין שהגיוני שהסכם יכלול פינוי בכפייה. זה נכון גם לערבים וגם ליהודים. אני חושב שפינוי בכפייה אינו המסלול לשלום'', קבע שגריר ארה"ב בישראל.