"יפי נתנה יותר מידי - ופשוט קרסה"

ח"כ יהודה גליק מספר על ההתמודדות של רעייתו יפי ז''ל עם מצוקה נפשית שפקדה אותה מאז פיגוע הירי שבו הוא נפצע.

ערוץ 7 , י"ג בטבת תשע"ט

יפי גליק ז"ל
יפי גליק ז"ל
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ח"כ יהודה גליק (הליכוד) ובני משפחתו יציינו בשבת הקרובה שנה למותה של רעייתו יפי ז''ל, שהלכה לעולמה בגיל 51.

ח"כ גליק סיפר אתמול (חמישי) על ההתמודדות של יפי ז''ל עם מצוקה נפשית שפקדה אותה מאז פיגוע הירי שבו נפצע בעלה באורח אנוש - וניצל בנס.

"היתה לי אישה גדולה מאוד שהתמודדה למעלה משנתיים עם מצוקה נפשית מאוד מורכבת, פוסט טראומה. היא עמדה לידי בזמן הפיגוע שהיה לי. לפניו היא הייתה רגילה לגמרי... בשלושת החודשים הראשונים שהיא טיפלה בי היא נתנה טורבו, וכנראה נתנה יותר מידי ובאיזשהו שלב פשוט קרסה''.

בראיון ל"כאן חדשות" אמר ח"כ גליק כי יפי סבלה מפוסט טראומה והייתה מוכרת כנפגעת פעולת איבה בשל העובדה שנכחה בפיגוע שבו הוא נפצע.

"היא איבדה את טעם החיים", סיפר גליק, ''יאמר לזכותה שהיה הייתה מאוד מודעת לעניין וטיפלה בזה, הלכה לפסיכיאטרים. במקום מישהי שהייתה רגילה לקום ב-7 בבוקר, פתאום אין חשק לחיות, עזבה את העבודה וכל העולם הוא שחור''.

שנתיים התמודדה יפי עם המצוקה הנפשית, ''ברוך ה' כל יום היא ניצחה, היא עשתה סדנת כתיבה וסדנת צילום, עשתה יוגה ופילאטיס, הייתה מטופלת על ידי פסיכיאטרים וכדורים. היא עסקה בשיעורי תורה וחסידות. נלחמה. ברוך ה' במשך שנתיים, היא ניצחה כל יום מחדש. זה שבסופו של דבר היא נפטרה מהעולם בעקבות פוסט טראומה זה נכון אבל עד שם היו לי שנתיים נפלאות וקשות.

יהודה גליק ורעייתו
צילום: מרים צחי

לדבריו, במשך 25 שנה יפי הייתה אישה אכפתית שמודעת לכאב של אנשים, ואישה ששום דבר לא עבר לצידה. "אני מודה לה' על 25 שנה. בשנתיים האחרונות הקשות למדתי להעריך כל ניצחון''.

כדי להמחיש באיזה ניצחון מדובר מספר גליק על חגיגת יום הולדת ליפי שהתקיימה אחרי שבועיים שבהם היא הייתה "סמרטוט מוחלט", כלשונו.

באותן שנתיים, שני שכנים קרובים של משפחת גליק נרצחו בפיגועי טרור - הרב מיכאל (מיכי) מרק ודפנה מאיר הי"ד. "היא לא הבינה למה אנשים לא באים אליה, הכל החזיר אותה חזרה... ימים שהיא לא אוכלת, לא רוצה לדבר עם הילדים שמתקשרים, אתה אומר לה משהו ומיד היא נעלבת, היא רואה שחור, אדם שחי באפלה מוחלטת ואין טעם לחיים''.

המוות הפתיע?

''אנחנו חלמנו לחיות עוד הרבה שנים אבל לקחנו בחשבון שהמחלה הזאת הורגת, לקחנו בחשבון שזו מחלה סופנית, שהיא דעכה ודעכה, פתאום יש איזה פיק טוב ואתה בטוח שיצאה מזה... אבל פשוט לא מתפקדת, צל של אדם ולא אדם.

איפה היא הכי חסרה לך?

"היא חסרה לי המון, ברגישות האנושית שלה, חסרה ממש בחינוך של הילדים. אצלנו בבית כל שבת היה גמד ששטף את כל הכלים והכין אוכל ומאז שהיא נפטרה הגמד לא מגיע. היא חסרה בלי סוף מובנים. בבוקר היינו עושים הליכה ביחד''.

ח"כ גליק מדגיש כי אנשים שחיים עם פוסט טראומה זקוקים יותר מכל לאהבה מסביבתם. ''זאת מחלה לכל דבר, הוא זקוק שיבואו ויחבקו אותו וישלחו לו זר פרחים. זקוקה לאהבה ולחברים, שיבינו, שזה לא משהו שצריך להתבייש בו. בנושא של התמודדות נפש יש הרבה קושי וזה מקשה על הקושי עצמו ועל המחלה עצמה''.